portalkatowicki.pl

Blog tematyczny o diecie, sporcie, motoryzacji, modzie, turystyce.

Sport

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej? Zobacz już teraz!

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej? Zobacz już teraz!

Piłka ręczna, ze względu na swoją dynamikę i nieprzewidywalność, często bywa areną zaciętych pojedynków, w których wynik rozstrzyga się dopiero w dogrywce. Czy jesteś ciekaw, ile czasu trwa ta kluczowa część meczu? Odpowiedź na to pytanie oraz wiele dodatkowych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Czas trwania dogrywki w piłkę ręczną

Dogrywka w piłce ręcznej, w przeciwieństwie do niektórych innych sportów, ma ściśle określony czas trwania. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, dogrywkę dzieli się na dwie części po 5 minut każda. Daje to 10 dodatkowych minut intensywnej gry na jedno spotkanie. Pomiędzy tymi dwiema częściami przewidziana jest krótka, jednominutowa przerwa. W praktyce jednak, uwzględniając wszelkie przestoje, dogrywka może trwać nieco dłużej.

Zasady gry w piłkę ręczną

Rozgrywka meczu i jej etapy

Główny mecz w piłce ręcznej składa się z dwóch części, każda trwa 30 minut. Przerwa między nimi wynosi 15 minut. Jeżeli po zakończeniu regulaminowego czasu gry wynik jest remisowy, a reguły turnieju wymagają wyłonienia zwycięzcy, przewiduje się dodatkowy czas, zwanym dogrywką.

Regulamin dotyczący dogrywki

Regulamin dogrywki jest zgodny z przyjętymi zasadami gry w piłkę ręczną. Dogrywka składa się z dwóch części – każda o długości 5 minut. Między nimi przewidziana jest jednominutowa przerwa, w której zawodnicy mogą skorzystać z instrukcji trenerskich, napojów czy regeneracyjnych masaży. Jeżeli po dogrywce wynik nadal jest nierozstrzygnięty, przeprowadza się rzuty karne.

Sytuacje wymagające dogrywki

Dogrywka w piłce ręcznej jest zawsze emocjonującym i nieprzewidywalnym elementem meczu. Występuje wówczas, kiedy po zakończeniu regulaminowego czasu gry, wynik spotkania jest remisowy, a format rozgrywek wymaga wyłonienia zwycięzcy. Tak jest najczęściej w przypadku ważnych turniejów czy pucharowych etapów rozgrywek. Doskonałym przykładem mogą być tu mecze na Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich.

Format dogrywki w piłce ręcznej

Czas trwania dwóch części dogrywki

Jak już wspomniano, dogrywka w piłce ręcznej składa się z dwóch części po 5 minut każda. Zespół, który zdobędzie więcej punktów w tym czasie, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Jeśli i po dogrywce wynik jest nierozstrzygnięty, zazwyczaj następuje seria rzutów karnych.

Potencjalne przerwy i przestoje w dogrywce

W piłce ręcznej, podobnie jak w innych sportach, nie jest możliwe przewidzenie wymiaru przestojów. Możemy tu wymienić przerwy na skutek kontuzji zawodników, zarówno tych poważniejszych, jak i błahych urazów, czy przerywania gry przez sędziego w celu zastosowania przepisów gry.

Dogrywka a strategia zespołu

Zmiany taktyczne w czasie dogrywki

Dogrywka to zupełnie nowa faza rozgrywki, która często wymaga strategicznych zmian. Trenerskie duety często decydują się na modyfikację taktyki, nowe ustawienie czy wprowadzenie szczególnych zagrań. Wszystko to po to, by zaskoczyć rywala i zdobyć upragnione punkty.

Efekt zmęczenia i kondycji fizycznej graczy

Nie ulega wątpliwości, że dogrywka to także duże wyzwanie fizyczne dla zawodników. Po 60 minutach intensywnej gry dodatkowe 10 minut niejednokrotnie przekracza limity wytrzymałości niektórych graczy. Zmęczenie z pewnością wpływa na jakość decyzji, precyzję rzutów, czy poziom koncentracji.

Najdłuższe i najkrótsze dogrywki w historii piłki ręcznej

Trudno jednoznacznie określić, które dogrywki były najkrótsze, a które najdłuższe, ponieważ zawsze trwają one 10 minut. Niemniej jednak, jeśli uwzględnić przestoje, niektóre z nich zapadły w pamięć jako wyjątkowo długie. Jednym z takich meczów było spotkanie w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w 2015 roku pomiędzy Polską a Hiszpanią, kiedy to dogrywka, wraz z przestojami, trwała aż 16 minut. Natomiast najkrótsze dogrywki to te, po których od razu rozstrzygały się wyniki – kilkadziesiąt sekund wystarczyło, aby jedna z drużyn zdobyła decydującego gola. Tak było na przykład podczas meczu Niemiec z Egiptem na Mistrzostwach Świata w 2021 roku.

Udostępnij