W Polsce, na drogach działa ponad 500 fotoradarów, które rocznie rejestrują około 2 miliony przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Ale jak działa system fotoradarów i po jakim czasie można spodziewać się mandatu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Zobacz także: Zmiany w punktach karnych 2023
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Fotografia wykonana przez fotoradar następnie trafia do centrali Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), który zajmuje się kwestiami związanymi z fotoradarami. Po ocenie jakości zdjęcia (m.in. możliwości odczytania numerów rejestracyjnych pojazdu) następuje proces weryfikacji danych właściciela pojazdu, którym przekroczono prędkość. Gdy uda się je ustalić, Główny Inspektorat Transportu Drogowego (CANARD jest jednostką GITD) wysyła zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu drogowym wraz z dokumentacją fotograficzną i blankietem do opłacenia mandatu.
Przepisy przewidują na wykonanie powyższych czynności 180 dni, ale nie od daty sfotografowania przez fotoradar, ale od momentu ujawnienia złamania przepisów (czyli od zebrania wszystkich danych z tych urządzeń w bazach policji). W praktyce jednak procedury ukarania kierowcy rzadko trwają tak długo.
Jak działa fotoradar?
Fotoradary to urządzenia, które służą do monitorowania prędkości pojazdów na drogach. Ich działanie polega na nieustannym monitorowaniu nadjeżdżających pojazdów za pomocą radaru lub lasera. Urządzenie wysyła w ich kierunku wiązkę fal, dzięki którym możliwe jest odczytanie aktualnej prędkości. Jeśli przekracza ona wartość, na jaką został zaprogramowany fotoradar, system automatycznie robi zdjęcie, co objawia się charakterystycznym błyskiem. Dzięki kamerze zapisywane są wobec tego takie informacje jak prędkość w momencie wykonania zdjęcia, lokalizacja, dokładna data i numer rejestracyjny pojazdu, a także wizerunek kierującego.
Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
Po otrzymaniu mandatu z fotoradaru, kierowca ma na jego opłacenie 7 dni od momentu jego przyjęcia. Mandat można opłacić przez Internet, korzystając z bankowości elektronicznej, lub na poczcie. Jeżeli nie zapłacisz mandatu w terminie, może rozpocząć się w tej sprawie postępowanie egzekucyjne.
Jak sprawdzić mandat z fotoradaru?
Informacje o zaległych mandatach z fotoradaru można uzyskać w przypisanym dla siebie urzędzie skarbowym lub na komisariacie policji. Można również założyć profil i zweryfikować swoje dane na witrynie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po uzyskaniu dostępu do konta, znajdą się tam informacje o karach grzywny oraz punktach karnych.