Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Problemy z jelitami – co warto suplementować?

22 października, 2024 Problemy z jelitami


Problemy z jelitami dotykają coraz więcej osób. Wpływ na to najczęściej ma spożywanie wysoko przetworzonej żywności ubogiej w cenne witaminy, minerały, składniki odżywcze czy błonnik. Nie pomaga również siedzący tryb życia, a także stres czy zaburzenia snu. Możesz jednak skutecznie im przeciwdziałać i zadbać o zdrowie z pomocą odpowiednio skomponowanej i zbilansowanej diety. Dużym wsparciem mogą być też naturalne suplementy. Po jakie składniki warto sięgać? Sprawdź!

Jak poprawić pracę jelit?

Zaburzenia trawienia i pracy jelit mogą mieć różne przyczyny. Ogromną rolę odgrywa jednak zdrowia dieta, która powinna obfitować w kluczowe substancje odżywcze, mikro- i makroelementy działające z korzyścią dla mikrobioty jelit.

W pierwszej kolejności zadbaj o błonnik, który wspomaga perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Ponadto stymuluje wydzielanie soków trawiennych i zwiększa wydalanie kwasów żołądkowych. Oprócz tego pozostawia uczucie sytości po posiłku na dłużej.

Równie ważną rolę w profilaktyce chorób jelit odgrywają probiotyki, czyli bakterie występujące w nich naturalnie. Szukaj ich m.in. w kiszonkach, octach czy kefirach. Prebiotyki z kolei stymulują rozwój dobroczynnych bakterii w jelicie grubym. Znajdziesz je m.in. w warzywach cebulowych czy bananach.

Dbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Regularne picie wody wspomaga procesy trawienia i reguluje metabolizm. To właśnie od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych. Ponadto przyspiesza rozkładanie pokarmu, pomaga trawić błonnik, jak również ułatwia wypróżnianie się. Jeśli nie jesteś przekonany co do smaku wody, a raczej jego braku, możesz z jej pomocą rozcieńczyć zdrowe soki czy syropy, które uprzyjemnią Ci pokrycie dziennego zapotrzebowania na nią.

Z myślą o zdrowiu jelit jedz regularnie, a także unikaj nasyconych tłuszczów, cukrów prostych i używek. Zadbaj także o aktywność fizyczną, która wspomaga pracę nie tylko jelit, ale również całego układu pokarmowego.

Jak poprawić pracę jelit

Polifenole na zdrowe jelita

Jeśli zmagasz się z problemami jelitowymi, w Twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w polifenole. To związki organiczne wykazujące się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Kompleksowo chronią jelita przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te odpowiadają za stany zapalne w organizmie, jak również zwiększają ryzyko nowotworów.

Polifenole to także właściwości przeciwzapalne, które są kluczowe na drodze do złagodzenia objawów m.in. nieswoistych chorób zapalnych jelit, jak również choroby wrzodowej. Znajdziesz je w wielu roślinach, owocach i warzywach. Stawiaj także na suplementy na jelita takie jak m.in. oliwa wysokopilfenolowa. Nie dość, że dostarczy Twojemu organizmowi cennych polifenoli, to w dodatku kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminę E, która także jest silnym antyoksydantem i powszechnie nazywana jest “witaminą młodości”.

Kwasy tłuszczowe omega-3 na jelita

W diecie na zdrowe jelita znajdź także honorowe miejsce dla nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. Nie bez powodu nazywane są “zdrowymi tłuszczami”. Ich siłą są właściwości przeciwzapalne, a więc minimalizują ryzyko występowania chorób takich jak m.in. zespół jelita drażliwego czy też choroby Leśniowskiego-Crohna.

Ponadto wspomagają funkcjonowanie mikroflory jelitowej poprzez m.in. wydzielanie maślanu, który jest źródłem energii dla komórek nabłonka jelita. Efekt? Wzrost ilości dobroczynnych bakterii takich jak m.in. Lactobacillus czy też Bifidobacteria.

Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych jest m.in. oliwa z oliwek czy też olej lniany.

Artykuł sponsorowany

Niezbędnik każdej kobiety

Redakcja portalkatowicki.pl

Nasza redakcja to zespół ludzi z pasją. Poznaj najciekawsze wskazówki motoryzacyjne, porady odnośnie diety i zdrowego trybu życia, inspiracje sportowe i turystyczne, a także modowe stylizacje na każdą okazję!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z jelitami
Kuchnia chińska – co warto zjeść w Chinach?
Popularne dania i potrawy w Austrii

Jesteś zainteresowany reklamą?