Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Ile trwa mecz piłki ręcznej? Sprawdź!

20 marca, 2024 ile trwa mecz piłki ręcznej

Piłka ręczna, wymagająca wysokiego poziomu kondycji fizycznej i sprytnego myślenia taktycznego, jest jednym z najbardziej emocjonujących sportów drużynowych na świecie. W tym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów tej gry – czasie trwania meczu.

Czas trwania meczu piłki ręcznej

Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut, podzielonych na dwie równe części, po 30 minut każda. Ten czas trwania jest stricte kontrolowany i rygorystycznie monitorowany przez arbitrów meczu. Istotne jest to, że czas meczu nie obejmuje przerw i innych działań, które mogą przerwać grę, takich jak time-outy czy karne dwuminutowe zarządzane przez sędziów. Oznacza to, że rzeczywisty czas, jaki mecz piłki ręcznej może zająć, jest dużo dłuższy, a czasami może przekroczyć nawet 90 minut.

Podział czasu w meczu piłki ręcznej

Podział czasu w meczu piłki ręcznej to kluczowy element zrozumienia jego przebiegu. Jak wspomniano wcześniej, mecz składa się z dwóch 30-minutowych części. Zarówno na początku meczu, jak i po przerwie na półmeczu, zawodnicy mają możliwość rozegrania tzw. rzutu rozpoczynającego, który stanowi początek każdej połowy. W przypadku, gdy po zakończeniu regulaminowego czasu gry wynik jest remisowy, mogą być zarządzone dogrywki.

Ilość i długość przerw podczas meczu

Są dwa główne typy przerw, które mogą wystąpić podczas meczu piłki ręcznej – przerwa półmeczowa i time-outy.

Przerwa półmeczowa

Przy grze podzielonej na dwie połowy, po pierwszych 30 minutach meczu następuje przerwa półmeczowa. Według przepisów Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), ta przerwa powinna trwać 10 minut. Jest to czas, w którym drużyny mogą odpocząć, ale także omówić taktykę na następną połowę meczu. Przerwa półmeczowa jest niezmienna i nie może być przedłużona, niezależnie od okoliczności.

Timeouty

W czasie trwania każdej połowy, każda z drużyn ma prawo do zastosowania jednego time-outu. Timeouty są zazwyczaj wykorzystywane przez trenerów, aby zmienić strategię gry lub dać zawodnikom chwilę oddechu. Każdy time-out trwa 1 minutę. W międzynarodowych turniejach, takich jak Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie, stosuje się dodatkowe dwa timeouty podczas dogrywki.

Regulacje dotyczące przedłużenia meczu

Jeżeli po upływie ustalonych 60 minut gry wynik jest nierozstrzygnięty, zostają zarządzone dwie 5-minutowe dogrywki, z jednominutową przerwą pomiędzy nimi. Jeżeli po upływie tych dogrywek wynik nie jest nadal rozstrzygnięty, mecz jest przedłużany o dodatkową, jedną dogrywkę trwającą 5 minut. Jeżeli nawet po tej dodatkowej dogrywce wynik nie jest rozstrzygnięty, ostatecznie rozstrzygnięcie przynosi rzuty karne.

Sytuacje wpływające na czas trwania meczu

Istnieje jednak kilka sytuacji, które mogą wpłynąć na rzeczywisty czas trwania meczu piłki ręcznej.

Kary dla zawodników

Podczas meczu piłki ręcznej zawodnik może otrzymać karę dwuminutową za poważne wykroczenie. W tym czasie gra jest zatrzymana, a zawodnik musi opuścić plac gry. Ten czas nie jest wliczany do całkowitego czasu trwania meczu, co oznacza, że rzeczywisty czas gry może być dłuższy.

Zmiana bramkarzy

W piłce ręcznej, drużyna ma prawo do dowolnej liczby zmian zawodników podczas trwania meczu. Chociaż zmiana zawodników zazwyczaj nie trwa długo, jeżeli jest często stosowana, zwłaszcza w przypadku bramkarzy, może mieć wpływ na rzeczywisty czas trwania meczu.

Różnice w czasie trwania meczów na różnych poziomach rozgrywek

Choć mecz piłki ręcznej na poziomie seniorskim zwykle trwa 60 minut, czas ten może się różnić w zależności od poziomu rozgrywek.

Mecze piłki ręcznej na poziomie młodziezowym

Na poziomie młodzieżowym, długość meczu zwykle jest skracana. W przypadku najmłodszych zawodników, mecz może trwać nawet zaledwie 20 minut, podczas gdy dla starszych dziewiątek mecz zwykle trwa około 50 minut.

Mecze piłki ręcznej na poziomie seniorskim

Na poziomie seniorskim, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, standardowy czas trwania meczu wynosi 60 minut, podzielony na dwie 30-minutowe części.

Mecze piłki ręcznej na igrzyskach olimpijskich

Na igrzyskach olimpijskich, obowiązują takie same zasady, jak na poziomie seniorskim. Każdy mecz trwa 60 minut, podzielony na dwie 30-minutowe połowy, z przerwą pomiędzy nimi trwającą 10 minut. Dodatkowo, w przypadku meczów na igrzyskach olimpijskich, jeżeli po upływie regulaminowego czasu gry wynik jest remisowy, zarządzane są dwie 5-minutowe dogrywki, z jednominutową przerwą pomiędzy nimi.

Rozgrzewka i cool down – czas poza meczem

Warto wiedzieć, że czas gry to nie tylko 60 minut na boisku. Przed samym meczem i po jego zakończeniu, zawodnicy przeprowadzają odpowiednie ćwiczenia rozgrzewkowe i regeneracyjne, które są niezbędne dla efektywnego przygotowania do gry i odzyskania sił po spotkaniu. Czas ten może znacznie zwiększyć całkowity czas spędzony przez zawodników na boisku.

Zawodnicy rozpoczynają swoje przygotowania na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem meczu, przeprowadzjąc rozgrzewkę, która pozwala przygotować mięśnie i stawy do nadchodzącego wysiłku. Po zakończeniu meczu natomiast, jest ważne, aby przeprowadzić tzw. cool down cu czyli ćwiczenia regeneracyjne, które pomagają mięśniom w procesie regeneracji po intensywnym wysiłku.

samochód na lotnisku

Redakcja portalkatowicki.pl

Nasza redakcja to zespół ludzi z pasją. Poznaj najciekawsze wskazówki motoryzacyjne, porady odnośnie diety i zdrowego trybu życia, inspiracje sportowe i turystyczne, a także modowe stylizacje na każdą okazję!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Niezbędnik każdej kobiety
Czy taniec to sport?

Czy taniec to sport?

5 lipca, 2024

Kiedy jest dzień sportu?

Jesteś zainteresowany reklamą?