Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Kluski śląskie – kalorie tradycyjnego polskiego dania

19 marca, 2024 ile kcal ma kluska śląska

Kluska śląska to prawdziwy symbol kuchni Śląska i ulubiony dodatek do wielu potraw regionalnych. Jeżeli liczysz kalorie to pewnie zastanawiasz się jak bardzo kaloryczne są kluski śląskie. W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę na składniki tego dania a także odpowiedzieć na pytanie – ile kalorii mają kluski śląskie?

Kluski śląskie – kalorie

Podstawowa porcja klusek śląskich, której masa wynosi około 100 gram, dostarcza średnio około 110-130 kcal. Kaloryczność kluski śląskiej bardzo zależy od konkretnego przepisu, który został zastosowany do jej przygotowania.

Składniki kluski śląskiej a kalorie

Podstawowymi składnikami kluski śląskiej są ziemniaki, mąka i jajko. Każdy z tych składników ma określoną wartość kaloryczną, która wpływa na ostateczną ilość kalorii w gotowej klusce.

Ziemniaki w klusce śląskiej

Ziemniaki to podstawowy składnik każdej kluski śląskiej. Na 100 gram surowych ziemniaków przypada średnio 77 kcal. Jednak wartość kaloryczna ziemniaków może się różnić w zależności od gatunku i metody uprawy.

Mąka w klusce śląskiej

Kolejnym składnikiem kluski śląskiej jest mąka. Mąka pszenna typ 500, najczęściej stosowana do przygotowania klusek, to około 350 kcal na 100 gram. Wartość ta może się różnić w zależności od rodzaju mąki – na przykład mąka razowa będzie nieco mniej kaloryczna.

Jajko w klusce śląskiej

Dodajemy także jajko, które to na 100 gram (około dwóch jajek) zawiera około 155 kcal. Jajko to bardzo wartościowy składnik pod względem odżywczym, jednak dodaje również swoje kalorie do potrawy.

Porównanie kaloryczności kluski śląskiej z innymi daniami

Warto porównać kaloryczność kluski śląskiej z innymi, popularnymi potrawami, aby uzmysłowić sobie, jakie miejsce zajmuje ona w codziennym jadłospisie.

Kluska śląska a pieróg

Srednio kaloryczny pieróg z mięsem ma około 70-90 kcal w jednej sztuce, co daje nam wynik nieco niższy niż kluska śląska.

Kluska śląska a ziemniak

Gotowany ziemniak, średniej wielkości, to około 130-150 kcal, czyli nieco więcej niż kluska śląska.

Kluski śląskie kcal – jak zmniejszyć kaloryczność posiłku?

Choć kluska śląska nie jest potrawą szczególnie kaloryczną, warto znać kilka wszechstronnych trików, które pomogą nam zredukować ilość kalorii w niej zawartych.

Proste triki na redukcję kalorii w klusce śląskiej

Możemy na przykład zredukować ilość dodawanej mąki, wykorzystać mąkę z wyższą zawartością błonnika (np. razową), zmniejszyć ilość używanego jajka lub zastąpić je białkami. To proste zmiany, które mogą znacznie obniżyć kaloryczność kluski śląskiej.

Czy kluska śląska pasuje do diety niskokalorycznej?

Kluska śląska, mimo że nie jest potrawą szczególnie kaloryczną, nie jest polecana w dietach niskokalorycznych. Jej wartość energetyczna jest zbyt wysoka w odniesieniu do niskiej zawartości witamin i składników mineralnych.

Co zamiast kluski śląskiej na diecie kalorycznej?

Alternatywą dla kluski śląskiej może być na przykład kasza gryczana, ryż brązowy lub makaron pełnoziarnisty. Te produkty są bogate w składniki odżywcze, a zarazem mniej kaloryczne niż kluska śląska.

Kluska śląska w diecie sportowca

Kluska śląska, jako źródło węglowodanów, może znaleźć miejsce w diecie sportowca. Węglowodany stanowią paliwo dla mięśni podczas treningu, dlatego ich odpowiednia ilość w diecie jest niezbędna dla osiągnięcia dobrych wyników. Jednak kluska śląska zawiera także pewną ilość tłuszczu, których sportowcy powinni unikać w swojej diecie.

Podsumowanie

Kluski śląskie – kalorie, na które warto sobie czasem pozwolić. Kluski śląskie to tradycyjne polskie danie, dlatego czasem warto nie zwracać uwagi na ich kaloryczność i pozwolić sobie na małe odstępstwo od diety.

samochód na lotnisku

Redakcja portalkatowicki.pl

Nasza redakcja to zespół ludzi z pasją. Poznaj najciekawsze wskazówki motoryzacyjne, porady odnośnie diety i zdrowego trybu życia, inspiracje sportowe i turystyczne, a także modowe stylizacje na każdą okazję!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z jelitami
Kuchnia chińska – co warto zjeść w Chinach?
Popularne dania i potrawy w Austrii

Jesteś zainteresowany reklamą?