Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Miska olejowa — co to jest i jakie funkcje pełni? 

31 maja, 2024 Miska olejowa


Miska olejowa do samochodu to spory metalowy element przypominający rzeczywiście miskę, ale o bardziej złożonym kształcie, bo charakteryzującą się wieloma zakrzywieniami i wytłoczeniami zaprojektowanymi tak, aby mogła się ona wpasować w skomplikowaną przestrzeń pod wałem korbowym. 

 Miska olejowa – jakie funkcje pełni? 

Takie, a nie inne umiejscowienie miski olejowej wynika z jej funkcji, jaką jest magazynowanie zapasu oleju, który ścieka z różnych elementów w silniku, aby na końcu trafić do miski olejowej, która jest najniżej położoną częścią układu smarowania. Dzięki temu olej pod wpływem grawitacji samoczynnie ścieka do zbiornika, w którym w samochodzie jest przetrzymywany, a następnie jest z niego wypompowywany przez pompę oleju, dzięki czemu może on trafić do wyżej położonych części w silniku i rozpocząć nowy cykl smarowania.

 

Niskie umiejscowienie miski olejowej ma jednak swoje wady. Zahaczenie podwoziem o wystający kamień, pieniek czy inną przeszkodę najczęściej kończy się uszkodzeniem właśnie miski olejowej. Producenci starają się co prawda zminimalizować to ryzyko poprzez projektowanie specjalnych osłon lub projektowanie misek olejowych tak, aby były one odporne na nawet stosunkowo mocne uderzenia. Jednak żadna osłona czy zastosowanie nawet najmocniejszej miski olejowej nie uchroni przed każdym uszkodzeniem. Jeśli więc miska olejowa w twoim samochodzie uległa uszkodzeniu to nie obwiniaj siebie. W dużej mierze wynika to z niedoskonałości wykorzystywanych w motoryzacji rozwiązań. Wejdź po prostu na stronę internetowego sklepu z częściami online Sigenda.pl i kup nową miskę olejową w dobrej cenie.

 

Miska olejowa to też coś więcej niż zwykły pojemnik na olej. Pełni ona też inne funkcje, do których można zaliczyć funkcję spuszczania oleju poprzez otwór umieszczony na samym dnie miski olejowej. Dzięki temu możliwe jest spuszczenie całego oleju z silnika i wymiana go na nowy. Co więcej, w najniższym miejscu miski olejowej zbierają się też wszelkie zanieczyszczenia, których nie wyłapał filtr oleju, dzięki czemu można je stosunkowo łatwo usunąć poza silnik.

 

Artykuł sponsorowany

Rozrusznik w aucie – od niego zaczyna się podróż

Redakcja portalkatowicki.pl

Nasza redakcja to zespół ludzi z pasją. Poznaj najciekawsze wskazówki motoryzacyjne, porady odnośnie diety i zdrowego trybu życia, inspiracje sportowe i turystyczne, a także modowe stylizacje na każdą okazję!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Konserwacja podwozia – kompleksowy poradnik
Wspomaganie kierownicy – gdy samochód odciąża cię w prowadzeniu!
Naprawa klimatyzacji – co możesz zrobić we własnym zakresie?

Jesteś zainteresowany reklamą?