PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Tyglikowe marzenia

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Tyglikowe marzenia - fot. z arch. DK Chwałowice1W ramach kolejnej "Familijnej Niedzieli", 19 listopada o godzinie 11.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach pokazany zostanie spektakl dla najmłodszych "Tyglikowe marzenia". Tym razem będzie to spektakl wystawiany w gwarze śląskiej.

"Tyglikowe marzenia" to spektakl lalkowy, którego tematyka nawiązuje do rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu – pokazuje, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione. Przedstawienie opowiada historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę. Nawiązuje ona wprost do czasów świetności przedsiębiorstwa, które na początku XX wieku wyprodukowane tam naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, również do Brazylii, Chile i Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater. Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz historii. Nie brakuje w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie śląskie tragedie. Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci, jak Juliusz Roger czy Juliusz Haase, założyciel parku Kozie Góry.

Mimo ciężaru, jakim miejscami podszyta jest ta opowieść, jest ona opowiedziana w dowcipny i lekki sposób, chociaż nie brakuje w niej również momentów sentymentalnych czy wręcz wzruszających. Aktorzy wykorzystują śląską gwarę, by jeszcze bardziej umiejscowić historię na śląskim podwórku. Dodaje to spektaklowi swojskości i poczucia, że oto siedzimy w dawnej babcinej kuchni, słuchając historii, jak to kiedyś bywało...

Reżyseria, scenariusz i piosenki – Dariusz Czajkowski, scenografia – Rafał Zator, muzyka – Jarosław Hanik. Występują: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator, Dariusz Czajkowski.

Zdjęcia ze spektaklu >>>>

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.