PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Witajcie/Welcom

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

WitajcieWelcome- Aurora LubosW najbliższy poniedziałek,13 listopada o godzinie 12.00, na Scenie w Galerii w Katowicach rozpocznie się finał projektu "Oblicza różnorodności" realizowanego przez Fundację Teatralną wraz z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach. Zaprezentowany zostanie spektakl o ironiczno-gorzkim tytule "Witajcie/Welcom" performerki i tancerki Aurory Lubos.

Spektakl Aurory Lubos powstał w krótkim czasie po dotarciu do Europy fali uchodźców. Pracując jako wolontariuszka w jednym z ich obozów, z zaskoczeniem przyjęła wiadomość o postawie polskiego rządu w sprawie ich relokacji. Swoje stanowisko w tej sprawie zawarła właśnie w "Witajcie/Welcom".

Jak stwierdza: Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie.

Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu "Z wody", który odbył się na plaży w Sopocie w październiku ubiegłego roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.