PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wojna światów w Teatrze Zagłębia

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

wojnaswiatow rgbW pierwszą sobotę listopada odbędzie się pierwsza premiera sezonu "Bliskie spotkania" w Teatrze Zagłębia Będzie to "Wojna światów" Herberta George'a Wellsa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

W bieżącym sezonie artystycznym Teatr Zagłębia powołuje się na hasło "Bliskie spotkania", inspirowane słynnym filmem Spielberga, który przełamuje stereotyp obcego i pokazuje, że zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. W czasach, kiedy lęk staje się narzędziem manipulacji społecznościami, teatr ma ogromny potencjał bycia miejscem "bliskich spotkań", gdzie możemy wspólnie doświadczyć tego, co nowe i nieznane, bez lęku i uprzedzeń. "Bliskie spotkania" w Teatrze Zagłębia to m.in. cykle działań edukacyjnych, pozwalających sprawnie poruszać się w świecie przedstawień, spektakle przygotowywane przez młodych, uznanych twórców oraz rozmowy i debaty z udziałem widzów.

Opublikowana ponad sto lat temu "Wojna światów" – historia nagłego ataku Marsjan dążących do całkowitego zniszczenia ludzkiego świata – w ujęciu twórców spektaklu pozwala zadać wciąż aktualne pytania o miejsce człowieka w świecie i opowiedzieć o ludzkiej pysze i przemocy.

- Książka Wellsa jest czymś o wiele więcej, niż tylko zgrabną retro-opowieścią , prekursorską wobec niektórych wynalazków technicznych. Czytana dzisiaj zaskakuje perspektywą, którą Wells przyjmuje wobec uświęconego porządku, według którego to człowiek jest najważniejszy w świecie i wszystko dzieje się ze względu na niego. Atak Marsjan stał się dla nas punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na dotkliwie współczesne pytania: do kogo należy Ziemia – czy tylko do człowieka? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Czy można żyć bez kontaktu, z tym co inne i obce? – zapowiada Weronika Szczawińska, reżyserka, dramaturg i kulturoznawczyni.

Powieść Wellsa inspirowała wielu pisarzy i artystów innych dziedzin, była ekranizowana, stała się też podstawą słynnego słuchowiska. Co daje praca nad nią w teatrze?

- Wydaje mi się, że teatr dzięki swoim ograniczeniom pomaga przypomnieć, że gatunek science fiction to przede wszystkim koncept, refleksja, myśl filozoficzna, a nie efekty specjalne. Pozwala uchwycić niesamowitość w codzienności, dziwność tego, co uznajemy za naturalne – odpowiada Szczawińska.

Razem z nią nad "Wojną światów" pracują Piotr Wawer jr., aktor i dramaturg, który zajął się adaptacją, dramaturgią i opracowaniem muzycznym spektaklu oraz Daniel Malone, artysta wizualny, który odpowiada za scenografię i kostiumy.

- Obecnie dominuje takie rozumienie sci-fi, które zostało wykształcone w ostatnim półwieczu rozwoju popkultury – związane z pozaziemskimi cywilizacjami, zaawansowaną technologią. Pracując nad Wellsem byłem zainteresowany czymś innym – tym jak nasz świat staje się obcy i tym, co obce w nas samych; badaniem tego bez użycia futurystycznej estetyki, gadżetów i efektów specjalnych. To znacznie bardziej przerażające! – podsumowuje Malone.

W obsadzie spektaklu widzimy: Nataszę Aleksandrowitch, Michała Bałaga, Ryszardę Bielicką-Celińską, Agnieszkę Bieńkowską, Kamila Bochniaka, Beatę Deutschman i Łukasza Stawarczyka. "Wojnę światów" w Teatrze Zagłębia będzie można zobaczyć również 5, 10, 11 i 12 listopada oraz 16 i 17 grudnia.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.