PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nowe premiery Teatru Miejskiego w Gliwicach

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Teatr Miejski w Gliwicach  W kole fot Aga SkowronekDwoma premierami rozpoczyna Teatr Miejski w Gliwicach bieżący sezon artystyczny. Pierwsza już jutro, czyli skierowany do "nanajów" spektakl "W kole" Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Bartosza Kurowskiego. Po niej, w piątek 13 października", czeska komedia z songami według Bohumila Hrabala i Jarosława Haška "Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby" w reżyserii Łukasza Czuja.

Przedstawienie "W kole" zrealizowano z myślą o najmłodszych widzach, dzieciach w wieku od 3 do 5 lat. Jako że zabawa to naturalna ekspresja poznawcza dziecka, realizatorzy wykorzystują słowa poetyckiej wyliczanki zapraszając dzieci do wspólnej zabawy, starając się równocześnie zadbać o to, by pierwsze spotkanie z teatrem było dla dzieci jak najbardziej interesujące. Dlatego też położono m.in. nacisk na stworzenie bezpiecznej, wygodnej przestrzeni, wyraziste dopracowanie elementów plastycznych, ekspresyjną grę aktorów, której towarzyszą melodyjne motywy muzyczne – w sumie wypracowanie mniej sformalizowanego charakteru prezentacji, dającej możliwość wzięcia udziału w teatralnej przygodzie.

Dzieci w wieku od trzech do pięciu lat formują pierwsze wrażenie na temat otoczenia. Przedstawienie "W kole" jest metaforą tego momentu. Pozaginane wyrazy, które przed momentem stanowiły pozorną zabawę, stworzą zaraz opowiadanie. Porozrzucane kolory, które przed momentem stanowiły pozorne plamy, nadadzą opowiadaniu zabarwienie a pourywane dźwięki, które przed momentem, stanowiły pozorny hałas, nadadzą opowiadaniu melodię. – mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu.

Teatr Miejski w Gliwicach  Lekcja tańca fot Karol Budrewicz"Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby" to z kolei przeznaczona dla widzów dorosłych – ja mówią realizatorzy – "surrealistyczna biesiada teatralna z ducha Bohumila Hrabala i Jarosława Haška". Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru Miejskiego w Gliwicach. Tekst scenariusza stworzony został w oparciu o utwory Bohumila Hrabala i Jarosława Haška, songi do spektaklu (za wyjątkiem jednego) napisał Michał Chludziński, muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Spektakl wyreżyserował specjalizujący się w teatrze muzycznej groteski Łukasz Czuj, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gliwicach. Premiera 13 października o godzinie 19:00.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.