PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wakacyjny Przegląd Przedstawień w Teatrze Rozrywki

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Przegląd Przedstawień w Teatrze RozrywkiPoczątek sierpnia w chorzowskim Teatrze Rozrywki upłynie pod znakiem dziewiętnastej już edycji Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień. W tym roku pokazane zostaną trzy spektakle znajdujące się w repertuarze Teatru Powszechnego z Warszawy. Będą to: "Juliusz Cezar" Szekspira, "Klątwa" na motywach dramatu Wyspiańskiego oraz "Kuroń. Pasja według św. Jacka" Sikorskiej-Miszczuk.

Przegląd rozpocznie 2 sierpnia "Juliusz Cezar" w przekładzie Stanisława Barańczaka. Przedstawienie, wyreżyserowane przez Barbarę Wysocką, otrzymało główną nagrodę (Złoty Yorick) w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira w sezonie 2015/2016 podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
Spektakl Wysockiej odwołuje się do współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania. Kreuje również obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. Jest wizją polityki, w której podstawowym "paliwem" jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa takie, jak Wolność, Honor, Ojczyzna – tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.

Dzień później "Klątwa" – kontrowersyjny spektakl chorwackiego reżysera Olivera Frljića. Frljić wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości. Sprawdzają, czy opór wobec tych mechanizmów jest jeszcze możliwy. Na ile katolicka moralność przenika podejmowane przez nas decyzje? Jak wpływa na światopogląd osób, które deklarują niezależność od Kościoła, a jakie konsekwencje posiada dla tych, którzy uważają się za katolików? A przede wszystkim: na ile sztuka współczesna jest zdeterminowana przez religijną cenzurę, autocenzurę i unikanie zarzutu o "obrazę uczuć religijnych"?

Przegląd zakończy (4 sierpnia) "Kuroń. Pasja według św. Jacka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka. Sikorska-Miszczuk ukazuje wydarzenia z życia Jacka Kuronia – fakty, mity i wspomnienia zestawia z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii. Spektakl nie jest biografią Kuronia, a raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną; okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu społecznym i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.