PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Familijna Niedziela i "Pchła Szachrajka"

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Pchła Szachrajka - fot. z arch. Teatr Żelazny 2Na początku kwietnia ubiegłego roku w katowickim Teatrze Żelaznym odbyła się premiera "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza, byłego dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, już w następnym miesiącu gościnnie pokazany zostanie w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Przedstawienie zaplanowano na 21 maja (godzina 11:00) i odbędzie się w ramach rybnickiej Familiady Niedzielnej.

"Pchła Szachrajka" Teatru Żelaznego jest spektaklem familijnym przeznaczonym dla dzieci w wieku... 3-99. Tak, 99-ciu, bo któż nie chciałby po raz kolejny usłyszeć "Chcecie bajki? Oto bajka...". Spektakl jest wprawdzie adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek, jakie Brzechwa napisał (poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze), ale jednocześnie przemyca w nich wiele treści dla dorosłych, które komentowały ówczesną Polskę i z których większość aktualna jest do dnia dzisiejszego.

Kolorowe widowisko Teatru Żelaznego pozwala odbyć podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Scenografia Barbary Wiktorowicz przenosi widzów do kolejnych miejsc, które odwiedza bohaterka. Dodatkowo Pchła Szachrajka - fot. z arch. Teatr Żelazny 6muzyka i wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie bawią się fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, Pchła Szachrajka (w tej roli Marta Marzęcka) przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu.

Dzieci to najtrudniejszy widz, dla jakiego się gra. Dzieci są szczere, czasem nawet bezlitosne. Jeśli się nudzą, nie podoba im się spektakl, to mówią o tym od razu i głośno. Na szczęście nasza "Pchła Szachrajka" porywa dzieci bez reszty – mówi Marta Marzęcka z Teatru Żelaznego, współautorka spektaklu "Pchła Szachrajka". Przy okazji zdradza, jak zrobiony jest spektakl: - Scenografia przedstawia klimatyczny pokój, ze wspaniałymi, stylizowanymi meblami, a także patefonem. Ten pokój, dzięki kolorowym elementom scenografii, na oczach dzieci przeistacza się w dziką wyspę, zoo, kasyno i wiele innych miejsc, które odwiedza psotna bohaterka spektaklu. Sceny są przeplatane piosenkami w klimacie lat 20-stych, oczywiście śpiewanymi na żywo przy akompaniamencie patefonu.

Wybrane zdjęcia ze spektaklu >>>>

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.