PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Najdroższy bezrobotny

  • Dodano:
  • Autor: Łukasz Karkoszka
  • Kategoria: Teatr

NAJDRO PR1 11 2 15  M STOBIERSKI  DSC2546Na zakończenie karnawału Teatr Zagłębia w Sosnowcu przygotował dla swoich widzów lekką, zabawną i przewrotną komedię francuskiego mistrza gatunku – Francisa Vebera. Spektakl "Najdroższy" w reżyserii Pawła Aignera to propozycja dla tych, którzy uwielbiają wysmakowany, acz pieprzny francuski humor z nutką gorzkiej prawdy o przywarach ludzkiej natury. Premiera przedstawienia odbyła się 13 lutego.

"Najdroższy" to kolejna w dorobku Francisa Vebera komedia bulwarowa, której głównym bohaterem jest Francois Pignon – poczciwy nieudacznik, który nieporadnie próbuje odnaleźć się w realiach współczesnego życia. Pogardzany przez otoczenie, opuszczony przez żonę i dzieci, będący obiektem kpin współpracowników stara się za wszelką cenę poprawić swoje położenie. Oczywiście bezskutecznie. Do czasu. W jego szarym, NAJDRO PR1 10 2 15  M STOBIERSKI  DSC2297nudnym życiu przychodzi bowiem chwila, która diametralnie odmienia jego los. Tak było w słynnej "Plotce", w której Pignon by uniknąć zwolnienia zaczyna udawać geja czy w prześmiesznej "Kolacji dla głupca", w której jako mało rozgarnięty urzędnik w trakcie jednego wieczoru zamienia życie kilku biznesmenów w istne piekiełko. Podobny schemat zastosowany został w "Najdroższym". Tym razem Pignon jest bezrobotnym prawnikiem, który pilnując domu zamożnego wuja postanawia sprowadzić na siebie... kontrolę fiskusa, celnie uznając, że postępowanie to z pewnością zainteresuje co poniektórych z jego otoczenia. Tak też się dzieje. Początek kontroli staje się więc początkiem absurdalnych i komicznych zdarzeń, w trakcie których obserwujemy, jak to "poczciwi i uczciwi" bliscy naszego bohatera próbują uszczknąć choć odrobiny jego ukrytych, choć nie istniejących (czyżby?) pieniędzy. Misternie skonstruowana opowieść doprowadzi do przewrotnego zakończenia...

W sosnowieckiej realizacji w tytułową rolę zgrabnie wciela się Michał Bałaga. Na scenie towarzyszy mu zestaw osobliwych postaci, celnie rysowanych grubą kreską przez aktorów zagłębiowskiej sceny. Na pierwszy plan niewątpliwie wysuwa się Grzegorz Kwas wcielający się w postać Toulousa – surowego i zasadniczego kontrolera z Ministerstwa Finansów oraz Małgorzata Sadowska kreująca postać Christine – kipiącej seksem dekoratorki wnętrz, próbującej zdobyć serce (i kasę) Pignona. W spektaklu Pawła Aignera na uwagę zasługuje też "interaktywna" scenografia Magdaleny Gajewskiej, ironicznie nawiązująca do najdroższych dzieł sztuki współczesnej.

"Najdroższy" to sprawnie zrealizowana komedia, która z pewnością ucieszy widzów, którzy w teatrze chcą miło, zabawnie i niezobowiązująco spędzić czas. Pewne też jest, że wieczór z "Najdroższym" nie zrujnuje domowego budżetu, a poprawi humor.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Francis Veber – "Najdroższy"
NAJDRO PR1 10 2 15  M STOBIERSKI  DSC2250Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Piotr Klimek
Obsada: Agnieszka Bałaga-Okońska, Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska, Michał Bałaga,
Piotr Bułka, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk
Premiera: 13.02.2015 r.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.