Zaryzykuj FEST I WAL sam
- Dodano:
- Autor: Agata Goraj
- Kategoria: Teatr

Początek już znamy, muzyczne natarcie duetu Liv Morris i George Heyworth pogromi nas "freakowym" żartem pt. Cukrowe cycki. W rytm innej melodii zainstaluje w nas ruch, znaczy się zatańczy Marco Delgado (belgijski wychowanek Królewskiego Konserwatorium i klubu striptease) w parze z Nadine Fuchs (szwajcarską baletnicą, tancerką klasyczno-nowoczesną). Damsko-męskie ciało Delgado Fuchs nie stanowi jedności. Nie mają wyłączności do swego rodzaju (sztuki). Monopol artystyczny przejmie Marta Carrasco – fenomen, cudo, okaz festiwalu! Osobowość jubileuszowej edycji po 20. latach alternatywnych poczynań, jako autorytet światowego teatru niezależnego,
przyjeżdża do Polski, gdzie... Gdzie jest taniec? Brak konceptualnego oblicza człowieka w ruchu, odbija się w zwierciadle prawdy o bezprawiu ludzkiej klasyfikacji. W hermeneutyczne i bezpieczne ramy Festiwalu A Part nie zamykajmy. Nie gra się na nim na hasło przewodnie naciąganych tematów muzycznych, malarskich czy nawet czysto teoretycznych. Byłoby to droga Pani, drogi Panie: tani, tanie. Taniec, nie mieszcząc się w formule teatralnych festiwali, miota się i bezsensownie kręci w kółko nie w takt. Co za nietakt! W tym punkcie programu patriota odczuwać winien wstyd. Jak Ci nie wstyd? To dobrze, bo Polskę reprezentować będzie godnie w tej dyscyplinie artystycznej m. in. Magda Tuka i Anita Wach. Będą: Fight, Fight - that's all we can do! Dadzą z siebie wszystko, zobaczymy...

Czego nie zobaczymy, usłyszymy. Nie będziemy przecież tylko (biernie) patrzeć i oglądać, przy okazji głupio wyglądać. Dojdą naszych uszu słuchowiska, dobiegną nas uliczne zbiegowiska (spektakle plenerowe). "Poszerzymy pole walki"¹ o nowe przestrzenie sceniczne Katowic. Niektóre sceny rozegrają się w całkowitej ciemności, inne wyjdą na światło dzienne. Co się zdarzy? Nikt nic nie wie. Będzie szalenie, różnorodnie, nie modnie, a priorytetowo. Tempo przemian jest istotą eksperymentalnego wydarzenia. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part diagnozuje i pokazuje, co się dzieje w świecie sztuki. Poznaj kawał jego współczesnego obrazu, korzystając z medium działającego 10-lecia Teatru A Part! Jak wygląda? Nie ważne, to przecież performans – sytuacja artystyczna, przedstawienie i wykonanie na teatralnej scenie. W kontekście czerwcowego czasu i śląskiej przestrzeni, przedmiotem oraz podmiotem sztuki będą nasze ciała, które ograniczamy sami. Wyzwól swoją energię; rusz cztery, wymowne litery i przełam kolejne bariery. Wyjdź ze sztywnej ramy schematu obrazu, w którym żyjesz. Zostań Performerem! Kim?
"Performer – z dużej litery – jest człowiekiem czynu. A nie człowiekiem, który gra innego. Jest tancerzem, kapłanem, wojownikiem; jest poza podziałami na gatunki sztuki. [...] Performer to stan istnienia. Człowiek poznania"².
_____________________________________
¹ "Poszerzenie pola walki" (1994), debiut powieściowy Michela Houellebecqa, który zainspirował ostatnio A Part;
² Jerzy Grotowski: Performer, [w:] tegoż: Teksty z lat 1965–1969, wybór i redakcja Janusz Degler i Zbigniew Osiński, wydanie 2, Wydawnictwo "Wiedza o Kulturze", Wrocław 1990, s. 214.