PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nie odstawiaj szopki!

  • Dodano:
  • Autor: Agata Goraj
  • Kategoria: Teatr
Biegnijcie do szopki1Mistrzowie odstawiania publicznych scen, jak co roku o tej porze, odprawiają misterium (łac. misterium) – tajemnicę. W sekrecie wyznam Wam prawdę nie-wiary, a pewności: piękniejszego przedstawienia tu i teraz nie uświadczycie. Nie zobaczycie, nie uwierzycie! "Biegnijcie do szopki"! W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach dzieją się cuda. Cuda, wianki, bałałajki w konwencji ludowego obrzędu nie z tej bajki. To wielka sztuka, którą wymyślił lirycznie Edmund Wojnarowski, zrealizował inscenizacyjnie Krystian Kobyłka, wcielili we własne życie – swoje urzeczywistnione bycie Marta Popławska, Grzegorz Eckert i Jacek Popławski. Całości nadała czaru muzyka Pawła Sikory i plastyka Andrzeja Czyczyły. Im towarzyszyły lalko-rzeźby Bogdana Cygana i śpiewo-gra duetu Aleksandra Zawalska & Piotr Janiszewski. Didżejami–wodzirejami, na stanowisku kierownika muzycznego, dyrygowała Dorota Dakszewicz. Mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam (więcej nie pamiętam), bo byłby to ciężki grzech. Nie chcę odstawiać szopki! Bez niej nie ma Świąt Bożego Narodzenia.
 
Szopka
Artystyczna stajnia "Ateneum", niczym stajnia Disneya, z pokolenia na pokolenie animacją rozmachu nabiera. Dają się nabrać wielcy i mali, pełnoletni i niedojrzali. Magiczne sztuczki animatorów (materii martwej) uchodzą płazem, (takim) jak diabelski wąż, dzięki pomocy duszy, czyli aniołów. Magia przedmiotów i wiara w animizm podmiotów, rekwizytów i aktorów, wolna jest od wszelkich oporów. Tu i teraz wszystko Biegnijcie do szopki4zdarzyć się może. Ktoś zawsze pomoże. Choć zabrakło miejsca w gospodzie, prowadź Nas Boże! Nie odstawiaj szopki! Przyjmij, co mamy i do wynajęcia Tobie w darze składamy. Składamy i klecimy lekki, drewniany obiekt gospodarczy kościoła. Prowizoryczna budowa od spisku Heroda Cię uchowa. Szopy – wzburzonej czupryny diabelskiej, też się nie bój. Nasz społeczno-obyczajowy model stajenki betlejemskiej architektonicznie ma postać makiety i ciała niebieskiej, betlejemskiej rakiety. Przetrzyma 2 tysiące lat. Stajnia to nie jakaś obora czy chlew. Bój się boga! Dom dla konia! Konia z rzędem temu, kto da łóżko. Żłobek, to małe wyżłobienie powstałe ze słowa "jasło". Już jasno? Noc głucha i ciemna. To przecież Jasełka! W żłobku Józef i Maryja. Tak została założona pierwsza placówka opiekuńczo-wychowawcza, którą wspiera Teatr Lalki i Aktora.

"Biegnijcie do szopki"
Premiera pięknego widowiska "Biegnijcie do szopki" odbyła się w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach w andrzejkowy wieczór – 30 listopada Biegnijcie do szopki5o godz. 17.00. Prawdziwie pierwsza premiera miała miejsce w Polskim Teatrze dla Dzieci "Imagination" w Londynie i swój czas 15 lat temu. Podtytuł scenariusza brzmiał "Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli". Wyszedł spod pióra, nabierając polotu w skrzydlate słowa subtelnego liryka i ciętego satyryka. Edmund Wojnarowski w Teatrze "Ateneum" był "od zawsze" i będzie "na zawsze". To zasłużone miejsce-instytucja pamięci i narodzin. Ku pamięci dramatu(rga), dla narodzin (z)bawienia. Wesołych...
 
 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.