PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

a PART 8

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

biuro podrozy 01 Leszek Karkutlast minute

W ofercie programowej Teatru Biuro Podróży są Bałkany. Produkt firmowany. Repertuar stały. Udany i dobrze rozpropagowany. Do szerokiego grona odbiorców skierowany. Na 19. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych A PART za darmo rozdawany. Z bogatej oferty sobotniego sposobu spędzenia wieczoru, wybierany. Last minute 22.00 za minutę! Jako manifestacyjna wizytówka grupy artystów przyjmowany. Z adresem ul. Szkolnej podany. Praca Biura Podróży w plenerze. Teatr w eterze. Koniec zabawy. Z dramatycznego rozegrania sprawy wynikły zwady. Wybuchła wojna. Konflikt w Bośni i Hercegowinie nie minie? Mnie? Nie.

 

Bitwa pod Gruntem. Grunt to...

Podstawa. Teatr Biuro Podróży istnieje. Carmen nie. "Carmen Funebre" jest funeralna. Wymyślił ją niejaki Prosper Mérimée. Eee... Tak, to prawda. Podstawą pierwszej wersji przedstawienia zmyślnej kobiety była Cyganka. Nie Wietnamka. A takie teatralne pacyfki wówczas alternatywnie się grało. Jeszcze Ci mało? Do Polski przybyli bałkańscy uchodźcy, nam obcy. Po rozmowach w Biurze... zagościli na dłużej. Bez scen zostali i materiał genetyczny Carmen oddali. Zmieniona, Bośnia odrodzona zmieniła kształt pleneru.

 

Teatr bez barier

Długofalowy projekt Teatru Biuro Podróży zajmuje się promocją, mocą podwyższonego napięcia miejsc, w które się wyprawia/ w których się wystawia. Co sprawia, że ich idea nie nawala. Politycznie i społecznie napier... Napiera i dociera do intymnych miejsc, gdzie taki rodzaj teatralnego działania i zaangażowania jest realizowany poza nawiasem prawa. Reaktywacja nawraca lokalne społeczności przynosząc im odrobinę radości i świadomości. Potrzeba znajomości.

 

Bitwa Katowicka

biuro podrozy 03 Leszek KarkutInstytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 flagował Biuro – Teatr. "Znasz-li ten kraj"? Mości Panowie, mości się tu tak sobie. Teatr Biuro Podróży zakłada w Polsce "Maski". Festiwal Teatralny o profilu dyplomacji opisuje aktualne wydarzenia. Diagnozuje mechanizmy u władzy. Nazwa Biura... jest wyznacznikiem jego stanu bez stanu. Na stanie ma w zanadrzu pieśń pożegnalną – "Carmen Funebre". Ciężkozbrojna łacina wybrzmiewała ostatnio w Katowicach dwanaście lat temu. Premiera lat 90. Reżyseria: Paweł Szkotak. Przyjęta przez niego filozofia uprawiania teatru pozostawiła jego twórców na obrzeżu sztuki w performatywie do dzisiejszego dnia. Od izolacji do wyjścia droga niedaleka w kierunku widzów i przestrzeni otwartej. Poznasz tam doświadczonego widza, przypadkowego przechodnia i aktora.

 

Requiem dla...

Dla Bośni od autora wypowiedź spektaklowa. Zastosowana technika montażowa jest mocno kolażowa. Fabuła filmowa, a estetyka estradowa. Luźno powiązane obrazy wskazują na reportaż. (Tele)wizyjny skrót. Wiadomości. Trwa wojna. Jesteśmy w partyzantce. "Ostatnie bilety do spalonego teatru!" Last minute!

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.