PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

a PART 5

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Stolikfot. Arkadiusz LawrywianiecKarty na stół

Na ostrzu noża postawiono sprawę, kto rozpocznie grę. Liczył się cel. Rzut nożem. (Wy)grać każdy może. Czterej panowie zasiedli przy stole. Wyjęli ostre karty. Zaczęła się gra nie na żarty. Stolik był cały obdarty. Ze skóry wychodzili widzowie. Było jak w starożytnej scenie na rzymskiej arenie. Wrażenie kolosalne. Koloseum teatralne. Teatr grecki. W centrum uwagi stół ołtarzowy. Miejsce kultowe, akustycznie uświęcone. Przed idealną harmonią nikt uchować się nie może. Wychwytywane jest każdy najmniejszy fałsz. Stół uśmierca muzyczne ofiary bez wiary w cuda, że może się uda. Liczy się precyzja. Trzeba trafić w sedno gry, w czułą strunę (nie tylko głosową). Nerw! Z pazura! Brawura, fantazja i chałtura¹. Chałupnicza praca. Życie... Live Karbido to praca ręczna, (ręko)dzielna. Wszystko dzieje się na żywo, bez playback(owego) znieczulenia. Konkurencji zwycięzca wyznacza tempo i zapodaje muzę. Zostaje architektem dźwiękowym rozpisując kolejne utwory na stół.

 

"Stoliczku nakryj się"²

Na "Stoliku" Karbido jest energia (latareczka) i jest ogień (świeca). W trakcie muzycznego biesiadowania żar, a po(-zostaje) żal. Nakrycie, czyli zastawa stołowa w zespołowym komplecie jest w stylu hardkorowych Braci Grimm. Plastyczna oprawa to scena luministyczna Georges'a de La Toura. W klimacie tła lecą Komedy "Kołysanki Rosemary". Zapowiada się na muzyczną eksplozję. Lecą piorunem kolejne utwory. Wywołały burzę. Nikt się nie oburza. Jest zjazd na byle czym, dlaczego by nie grać na byle czym? Przy stole miejsce, przy stole rozmowy, przy stole zachowanie... Cisza! Bara bara-nie! Tu przy-stoi cisza. Z szacunkiem traktowanie. To nie byle co. Karbido wraz z lutnikami, stolarzami i akustykami pracowali dwa miesiące nad swoimi wynalazkami. W efekcie powstał stół wyposażony w aparaturę wychwytującą, jak mówią, najsłabszą nawet amplitudę drgań. Szał! Nastąpiła transformacja narzędzia w instrument. Najdelikatniejszy jego dotyk transponowany jest na dźwięk. Twór, choć klonowy, jest niepowtarzalny. Nobilitowany mebel, w odróżnieniu od stałych elementów wyposażenia wnętrz, to ruchomość. Oprócz cech użytkowych posiada także walory dekoracyjne i reprezentacyjne. Słynny "Stolik" udekorował i reprezentował Karbido na off Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobywając Grand Prix. Spektakl muzyczny jest projektem – wizytówką grupy w składzie: Michał Litwiniec, Paweł Czepułkowski, Igor Gawlikowski, maot (Marek Otwinowski), Tomasz Sikora, Jacek Tuńczyk Fedorowicz. Nakryto do stołu!

 

Stół audiofili

Audio phi... Też mi coś! Audio phi... audiophile? Daj im chwilę. Zrozumiesz. Polski skład eksperymentalny jest interdyscyplinarny. Związany z platformą działań artystycznych Hermetycznego Garażu Tomasza Sikory charakteryzuje się otwartą strukturą personalną. W zależności od charakteru danej postaci realizacji jest zmienny. Niezmiennie kocha muzyczną chwilę. Jest tylko tu i teraz, choć można, by utrwalić, nabyć jego płytę. Audiofile szczególnie zainteresowani wysoką jakością odtwarzanego dźwięku zrobili wszystko, by mieć w posiadaniu sprzęt najwyższej klasy. Jaka to klasa? Oceń sam stan mebla.

 

Rekonstrukcja muzyczna

Audiofilia narodziła się już w starożytności. Pierwsi muzyczni architekci to Grecy. Opracowali oni obiekt nielatający, ale wysoko niosący. Dzięki niemu każdy dźwięk dochodził wysoko do ucha słuchacza bez zakłóceń. Teatr antyczny po dziś dzień jest w górnym rzędzie słyszalny. Szept i szelest, rzut monetą czy upadek piórka to wibroakustyka – nauka oparta na kanonach piękna. Czysta muzyka i matematyka. Współcześni karbidowi audiofile nie ukryli pod siedzeniami widzów naczyń rezonansowych, a doszli do (roz)głosu. Stanęli tradycji tyłem na przód. Potem zmienili tryb, kłaniając się w rytm wskazówek zegara. Wielkie brawa!

 

_____________________________________________________________________

¹. Chałtura, pochodzenia greckiego, to rejestr, w tym przypadku czysto dźwiękowy.

². Baśń Braci Grimm.

 

21 czerwca (piątek)
19:00 Kinoteatr Rialto
KARBIDO (POLSKA): STOLIK

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.