PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

a PART 2

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

Now1I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy... Retrospekcja i hermeneutyka konieczna.

 

Księga rodzaju festiwalowego

Na początku Marcin Herich stworzył Ziemię Gomo. Nie padło ani jedno słowo, wiadomo, jak Herich to bez wyrazowo. Zdaniowo bez składniowo, literacko nie dramatycznie, ale jakże lirycznie. Literalnie mówiąc niewerbalnie. Po prostu cud.
Na początku Marcin Herich stworzył Ziemię Gomo. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru ziemskiego, a Monika Wachowicz unosiła się nad gruntami jego. Teatr A Part z prochu powstał i w proch się obrócił. Do centrum Katowic wrócił. Wtedy Herich rzekł: Niechaj się stanie światłość! I się stała. Koncertowa sala. Spontaniczna wrzawa. Tańcowała Iva Bittová sama. Herich widząc, że jest dobra, festiwal otwarł. I tak rzekł: Na 3 Maja będę miał geszeft!

 

Nowa siedziba i nowe szaty cesarza

Tajemnic się nie zdradza. Wierzcie i bądźcie przy nadziei, jak madonna Marcina – (nie) najczystsza panna Monika, nie wnikam. Jak? Gdzie? Kiedy?

 

"Teraz...?"

I tak upłynął wieczór i poranek — dzień drugi. DIVADLO CONTINUO – nikt nic nie wie. Czeski teatr. Niezależna grupa myśli niezależnie. Inaczej. Trudno doszukiwać się znaczeń. Znaleziono tłumacza. Pan też nic nie rozumie. Może sztuki nie czuje? Ignorancją epatuje. Z kartki coś tam wyczytuje. Już wystarczy. Ja dziękuję. Było miło, ale szybko się skończyło.

 

   Now Now2 

 

Continuo...

Teatr Divadla Continuo jest fizyczny, a intelektualnie siłowy. Aktorzy konceptualizują wszystkie gesty i rozmowy, że aż głowa boli. Tańczą ładnie, śmiesznie się zachowują, ale są momenty, kiedy na siłę epatują. Za dużo wymyślają i kombinują. Sami się na tym łapią mówiąc: Życie jest takie proste, po co więc problematyzować teatr? Ich osobiste analizy, badawcze tematy czy doświadczenia, nie przynoszą zbiorowego oświecenia. Postawili na metodologiczną pracę – improwizację. Teatralny eksperyment wyszedł. Do głowy nie wrócił. "Teraz" jest tylko tu i teraz. Wszystko jest na żywo. Potem nie ma już nic.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.