PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

a PART 1

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr

iva bittova 02Część pierwsza jest dniem pierwszym 19. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUK PERFORMATYWNYCH A PART. Tytułem wstępu – "ZIEMIA GOMO". Otwarciem – IVY BITTOVEJ pop-arcie.

 

Czeski numer 1

Awangardowa diwa IVA zjawiskowo i nazwiskowo obwoływana jest: BITTOVA. Przy-domku artystki nie brak naturalności i klimatu swojskości. Podstawowa jednostka jej przyrodzenia – BIT to muzyka rockowa. Popularna w latach 60. XX wieku muzyka zbiegła się w czasie i w przestrzeni sztuki z pop-artem.

Co za zdarzenie zderzenia? Kierunek pop-artowy szedł w stronę nieograniczonej swobody. Rock, od początku wyzwolony, był sposobem wolnej improwizacji w trakcie muzycznej narracji. Nie trzymając się głównej drogi mainstreamowej spotkał się z żywiołem. Witalistyczną sztuką była Iva – płeć piękna i wrażliwa, bitowo popędliwa. Jej pop-ularność, dotąd filmowa, od rokowego poznania Pavla Fajta, została zawieszona. Karierę aktorską przerwało spotkanie. Ponieważ cechą osobowości rokowej jest zespołowość, on i ona skomponowali się w ton. Ich wspólne zagrania (na nerwach dźwiękowych) trafiły do aparatu słuchowego rynku medialnego europejskiej alternatywy. Związek eksperymentalny, wybuchowo emocjonalny, powstał z radości z (współ)tworzenia i głębokiego zakorzenienia. Początkowe niegłupie wygłupy z muzyczną formą i wokalem skończyły się folkowym zwyczajem. Morawski duet w końcu się rozstaje. "Iva Bittová" nie jest samotna, lecz solowa. Płyta nowa, rozpisana na 12 części jest kolejnym etapem jej życia – monodramem. Artystka weszła z inne relacje z głosem i skrzypcami, którymi (od dziecka) się bawi. Bez technicznego wysiłku artykulacji z dziecięcą łatwością (i)gra sobie z wokalizami. W improwizacji komponuje symfonię na orkiestrę wielogłosu jednego autora. Inspiracje czerpie z codziennego życia - całkowita cisza i absolutnie pozytywna motoryka. Dźwięk i ruch. Warunki i otoczenie. Rialto sprawdziło się szalenie! Klimat szeptów i krzyków nasycał koloryt etniczny, naiwnie kapryśny i podniośle liturgiczny. Rytuał koncertowy był intensywnie duchowy, może nieco szamański i ekstrawagancki. Iva Bittová zabitowała, a następnie bisowała subtelnie i oszczędnie. Swoją muzyczną dyscypliną, akademicką poprawnością, wirtuozerią i rzadkością zaimponowała apartowym gościom. Jej muzyka to teatrologia. Wprawiając swoje ciało w wibracje i rezonans, scatem pokazała wielki świat aktora – Teatr.

 

dosadeux 02 Xavier CantatDruga połowa

Gra toczy się dalej. Iva jest teraz w stanie Nowy Jork. Okoliczności, w których się znajduje, sytuacja, pozycja, położenie, zmieniają się na drugiej, festiwalowej scenie. Na terenie Teatr Rozrywki stacjonują męskie bojówki. Panowie w obdartych spodenkach to COMPAGNIE DOS À DEUX pod flagą Francji. Prywatnie to brazylijscy madzy. Doszli do porozumienia gestem i pantomimą stając się jedną teatralną rodziną. Spotkali się w 1997 roku w Paryżu. Ich pierwszy spektakl zatytułowany DOS À DEUX został z jubileuszowej okazji w tym roku zaadaptowany, zyskując tytułową drugą połowę: AKT DRUGI. Pomimo zmiany wszyscy dalej czekają na Godota. Nikt nie przychodzi, ktoś odchodzi. Dos a Deux – "plecami do siebie" nie rozmawiają. Są jak Flip i Flap. Często sobie dokuczają, ale bardzo się kochają. (Od)dają dobre emocje. Pięknie się ruszając innych poruszają. Lubią ich przedstawienie dzieci, bo chwilami śmieszy. W całości nie cieszy. Jest prawdopodobne. Dwaj bohaterowie w pojedynkę próbują wypełnić pustkę. W zawieszonym czasie i przestrzeni jedynie drzewo dzielnie znosi absurd i brak nadziei. "Czekając na Godota" nic się nie zmieni...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.