PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Ta dziewczyna, ta blondyna..." to Femina

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr
teatrapart_femina"To była blondynka. Ten kolor..." CZERWONY? OKRES wakacyjny tworzy miłosne hity - mity. Fiku - miku i po ryku. Od lat hitem sezonu teatru plenerowego jest: "ta dziewczyna, ta jedyna..." Przed Państwem Mona! Tak, to ona! Mona(bez)lisa pełna sprytu wyszła na boisko i wygrała wszystko, co miała. Wszystko, co miała ofiarowała i oddała. Została naga. Tłumy szaleją. Mona! Mona! Mona!

 

 

Monalistyczna patryMONIA Hericha Wielkiego opanowała Katowice!

 
Artystyczny król Marcin się nie waha: Wachowicz! I tak z pietyzmem ustanowiona jest nowa królowa. Bez korony plecie cuda-wianki. (nie)Winne głowy nakrycia bez pokrycia rozdziewiczają jej kolejne oblicza. Władza, "Sex i śmierć". Hola, hola... Hula antropologiczna (z)niewola. Nikt nie woła. Przedstawiany bez słowa dramat życia Jacques'a Ruffié, w sposób uporządkowany przedstawia ludzkie psychodramy. Przyglądając się zjawisku rozmnażania wyłania się uliczna teatralizacja płciowego zachowania. Z miłosnych rytuałów przechodzimy do starzenia. Tym dwóm wielkim instynktom poświęcona jest sztuka. Światem istot żywych rządzą dwie sprawy narodzi-nowe i koniec.
 

 

 

fem3bigZiemia, Woda, Ogień, Powietrze skażone smrodem

 

Esencją katowickiego królestwa znad Rawy są cztery żywioły. Przenikając plenerową scenę, w metaforycznym skrócie i filozoficznym kontekście, rodzą napięcie. Inspirowane stylistyką symbolicznego malarstwa i grafiką ożywione obrazy są bez skazy. Rysują się piękne alegorie i samodzielnie funkcjonujące zagadki. Ich byt nie zależy od rzeczywistości. Jest nie z tego świata. Leje się krwista woda. Oczyszczalnia ścieków jeszcze w Katowicach nie działa, ale nie szkodzi. Powódź nam nie grozi. Widzowie, pomimo podtopienia i podpalenia, a także zaczadzenia, wytrwale tkwią oniemieli, niemal omdleni. Wizualne widowisko zachwytu i przerażenia odmalowuje mroczną wizję czarnej madonny upodlenia. Na szczęście z pomocą przychodzi...

 

 

 

"Monika, ach Monika, dziewczyna ratownika..."

 

Na ratunek przylatuje Anioł i Monikę zabiera. Miejmy nadzieję, że ją odda i znowu wykona taniec oczyszczenia egzystencjonalnych ścieków Katowic. Mieszkańcy miasta są jej (p)oddani i ulegli, na pewno nie polegli.


Teatr A PART "Femina"; reżyseria i scenografia: Marcin Herich; obsada: Monika Wachowicz, Joanna Pyrcz, Lesław Witosz, Maciej Dziaczko, Cezary Kruszyna, Jakub Kabus, Marek Radwan; spektakl prezentowany w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A PART; Kinoteatr Rialto, 24 czerwca 2012 r., godz. 22:00;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.