PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

RE//MIX/P.B. to MULTI KULT-i trans PINY BAUSCH

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr
teatrcinema1PINA – sPINA, naPINA się w sobie i wyPINA na nas. Wpada w taneczny trans. Piękny ruch rzeźbi jej ciało i kształt dzieła, którego ważnym elementem są powtórzenia. PINA uPINA je w Gesamtkunstwerk, wsPINA się na szczyt, odPINA wstyd i pnie ku górze. Na wyżynach PINA, reszta to niska podPINA. Rodzi się nie tylko w Cinema mima czy Wima (Wandersa), niemiecki kult multikulti.

 

kPINA

RE MIX zPINY BAUSCH? To jakiś absurdalny żart. Pełna REkapitulacja i FIXacja. Groteskowy MIX, o przepraszam, REMIX, czyli (u)twór opracowany z wykorzystaniem śladów oryginału, jest dramatem rodzaju. Teatralna forma, para-normalna para-fraza i gatunkowo odosobniona karykatura, tańczą sobie swoje. W wynik napięcia między aktorskimi improwizacjami, bez analizy i zastanowienia, powstaje ruchowy teatr samoutwierdzenia. Teatr Cinema obtańcowywuje własny RE//MIX//P.B. (re)animowanych realizacji, będących rewoltą wyobraźni na temat PINY, ale luźno bez sPINY.

 

Multi- i trans- dyscyplina

Da, da... Tak, tak... Tym, co sPINA Teatr Cinema, jest brak. Brak stałej sceny wymusza jednorazowość kreacji i niepowtarzalność narracji. Tragiczny los zgotowali sobie sami, na własne życzenie opuszając teatralny dom instytucjonalny. Teraz siedzą na walizkach. Siedzibą ich dramatu jest piękny wypoczynek ośrodkowy, pełen środków wyrazowych. Tam atmosfera sprzyja wzajemnym inicjacjom i inspiracjom. Artystyczna koegzystencja przybiera coraz to inną postać: zabawy, agresji oraz poszukiwania sposobów bycia jednocześnie w banalnościach i ekstremach. Te codzienne rozgrywki dziecinne i zarazem śmiertelnie poważne, z połączenia nastroju radości i smutku, euforii i przygnębienia, ujawniają odwieczną walkę człowieka. Toczy się pełna napięć konkurencja między tymi, którzy się kochają i niszczą. W kolonijnych warunkach awangarda miewa purnonsensowe wizje. Wyłania się wczasowiskowy krajobraz - dadaistyczny kolaż inscenizacyjny. Widowisko na pograniczu performance, teatru tańca i pantomimy, składa się z krótkich etiud surrealistycznej natury. Nasycone niespotykaną ekspresją, bardzo osobiste i przepocone, wyrażają emocje towarzyszące aktowi ich wykonania i tworzenia. Cinema to teatr warsztatowy, którego narzędziami są kino i teatr. Praca nad spektaklem jest równie ważna, co efekt finalny, dlatego liczy się czas, którego na nieustających wakacjach nie brakuje. Niestety, nie wszystkich na to stać. Masz czas? Im więcej pracujemy, tym bardziej ubożejemy.
 

Teatr Cinema – "RE//MIX/P.B.", koncepcja, reżyseria, scenografia: Zbigniew Szumski, aktorzy: Małgorzata Walas-Antoniello, Monika Strzelczyk, Izabela Terek-Jopkiewicz, Paweł Adamski, Jan Kochanowski, Tadeusz Rybicki; spektakl zaprezentowany w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A PART. Kinoteatr Rialto, 23 czerwca 2012, godz. 20:00.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.