PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

This is a man's world

  • Dodano:
  • Kategoria: Teatr
menmahler06Król "muzyki duszy", James Brown, powiedział że jedną rzeczą, która może zaćmić twoje problemy - problemy świata - jest taniec. W tej koncepcji, Bill Eldridge, László Fülöp, Áron Darabont Leon, Tomasz Ciesielski, Mikolaj Karczewski, Tomás Danielis, Aureliusz Rys i Petras Lisauskas to najszczęśliwsi i (nie da się ukryć) najseksowniejsi ludzie na naszej planecie. (nie)Ziemscy tancerze na deskach Teatru Rozrywki ruszali się symfonicznie w rytm kobiecego głosu, który słodko (z odrobiną fallicznej czekolady) pieścił pieśni Gustava Mahlera. I tak, cały męski świat – napiętych i obwisłych panów, kręcił się na oko (ło)...! Na go! Wracając do tematu, cały męski świat kręci się wokół... Dorte Petersen! Bez niej (kobiety) nie byłoby życia (tego spektaklu).

 

 

But it would be nothing
menmahler05Ambiwalentna natura życia człowieka (kobiety – mężczyzny) przejawia skłonność do równie dionizyjskiego, co apolińskiego zachowania, czyli tańca. Nasze życie to bezustanny ruch ciał. Jedne są sobie obce, inne wchodzą w bliższe, lub mniej intymne relacje. Inaczej poruszają się w stadzie i samotnej bazie – swojej podstawie egzystencjonalnej. Obserwacja płci męskiej, dla mnie pięknej, która nie myśli (o jednym), a doznaje wielu mocnych wrażeń, budzi we mnie (po)pęd ku własnej ambiwalencji, czyli płci przeciwnej. Cała, okrągła, biegunowa Ziemia została stworzona z (o)pozycji męskości. This is a man's world, but it would be nothing...

 

Nothing without a woman

menmahlerArtystyczna ekspedycja w męski świat, dzięki głębokiej penetracji, obnażyła samczy gatunek. Zastosowana metoda badawcza, która zowie się "Obstruction", polega na przekraczaniu własnych ograniczeń i wydobyciu istoty osobniczej (mówiąc po naszemu "tego") - onego rodzaju ludzkiego. Przedstawienia teatru Dans Granhoj powstają w bliskiej współpracy choreografa z tancerzami oraz artystą wizualnym Perem Victorem. Brzmi ciekawie. Oglądamy nie aktorów, a prawdziwych mężczyzn, kompletnych, zdrowych i naturalnie dobrze przez naturę wyposażonych. Nie wiem, jak wygląda dyrektor artystyczny i założyciel Dans Granhoj - Palle Granhøj, ale po wczorajszym występie miewam pewne wizje. Oczywiście, artwizje, nie jakieś tam pornole. Dania, ta jakże znamienna dla teatru kraina, pełna jest książąt (i to nie takich dramatycznych jak Hamlet, lecz) cudownych jak z bajki. Naoglądałam się, no i teraz myślę czy by nie wyemigrować męsko w świat.
 

 

Agata Goraj - kobieta, która do momentu narodzin była Filipem

 

17 czerwca (niedziela) godz.19:00 Teatr Rozrywki w Chorzowie
GRANHOJ DANS (DANIA): MEN&MAHLER Premiera polska.
Przedstawienie w reżyserii Palle Granhøj.
Wystepują: Bill Eldridge, László Fülöp, Áron Darabont Leon, Tomasz Ciesielski, Mikolaj Karczewski, Tomás Danielis, Aureliusz Rys, Petras Lisauskas i Dorte Petersen.
Asystent: Johan Ohlsson.
Muzyka: Gustav Mahler.
Oprawa wizualna: Per Victor

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.