PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Klub Komediowy na scenie Teatru Zagłębia

 • Dodano:
 • Autor: TZ
 • Kategoria: Teatr

Sufin i MłynarskiGrudzień w Teatrze Zagłębia rozpocznie się od występu warszawskiego Klubu Komediowego, który pokaże improwizowane spektakle komediowe projektu Nic dwa razy. Przedstawienie powstanie na żywo, bez prób i żadnego scenariusza, nigdy się nie powtórzone – to publiczność zdecyduje o jego przebiegu.

Na scenie wystąpią: Michał Sufin i Bartek Młynarski oraz Kinga Kosik-Burzyńska i Karolina Norkiewicz (którzy na co dzień grają w duetach, np.: Sufin/Młynarski czy Kinga i Nora). Wszystko, co wydarzy się tego wieczoru, będzie przez nich zaimprowizowane – wymyślane na bieżąco, na oczach publiczności, bez ustalonego wcześniej scenariusza czy wymyślonych postaci.

Czytaj więcej...

Polonezem przez Polskę

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

Polonezem przez PolskęW Święto Niepodległości, 11 listopada 2017 o godzinie 17.00, na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury zaprezentowane zostanie widowisko taneczne "Polonezem przez Polskę". Spektakl łączący muzykę, taniec i działania animacyjne został przygotowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Chorzów – Andrzej Kotala.

Na scenie wystąpią zespoły z województwa śląskiego – Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" z Poczesnej koło Częstochowy oraz Zespół Regionalny "Istebna". Grupy zaprezentują kombinację własnego repertuaru (z uwzględnieniem tańców narodowych) oraz wspólnie wypracowany spektakl teatru tańca współczesnego inspirowany tańcami narodowymi. W widowisku wezmą udział także studenci PWST w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Całości wydarzenia towarzyszyć będzie materiał wideo obrazujący przygotowania do spektaklu oraz działania animacyjne realizowane od kilku tygodni na terenie województwa śląskiego.

Czytaj więcej...

Tyglikowe marzenia

 • Dodano:
 • Autor: DKCh
 • Kategoria: Teatr

Tyglikowe marzenia - fot. z arch. DK Chwałowice1W ramach kolejnej "Familijnej Niedzieli", 19 listopada o godzinie 11.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach pokazany zostanie spektakl dla najmłodszych "Tyglikowe marzenia". Tym razem będzie to spektakl wystawiany w gwarze śląskiej.

"Tyglikowe marzenia" to spektakl lalkowy, którego tematyka nawiązuje do rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu – pokazuje, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione. Przedstawienie opowiada historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę. Nawiązuje ona wprost do czasów świetności przedsiębiorstwa, które na początku XX wieku wyprodukowane tam naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, również do Brazylii, Chile i Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater. Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz historii. Nie brakuje w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie śląskie tragedie. Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci, jak Juliusz Roger czy Juliusz Haase, założyciel parku Kozie Góry.

Czytaj więcej...

Witajcie/Welcom

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

WitajcieWelcome- Aurora LubosW najbliższy poniedziałek,13 listopada o godzinie 12.00, na Scenie w Galerii w Katowicach rozpocznie się finał projektu "Oblicza różnorodności" realizowanego przez Fundację Teatralną wraz z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach. Zaprezentowany zostanie spektakl o ironiczno-gorzkim tytule "Witajcie/Welcom" performerki i tancerki Aurory Lubos.

Spektakl Aurory Lubos powstał w krótkim czasie po dotarciu do Europy fali uchodźców. Pracując jako wolontariuszka w jednym z ich obozów, z zaskoczeniem przyjęła wiadomość o postawie polskiego rządu w sprawie ich relokacji. Swoje stanowisko w tej sprawie zawarła właśnie w "Witajcie/Welcom".

Czytaj więcej...

Wojna światów w Teatrze Zagłębia

 • Dodano:
 • Autor: TZ
 • Kategoria: Teatr

wojnaswiatow rgbW pierwszą sobotę listopada odbędzie się pierwsza premiera sezonu "Bliskie spotkania" w Teatrze Zagłębia Będzie to "Wojna światów" Herberta George'a Wellsa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

W bieżącym sezonie artystycznym Teatr Zagłębia powołuje się na hasło "Bliskie spotkania", inspirowane słynnym filmem Spielberga, który przełamuje stereotyp obcego i pokazuje, że zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. W czasach, kiedy lęk staje się narzędziem manipulacji społecznościami, teatr ma ogromny potencjał bycia miejscem "bliskich spotkań", gdzie możemy wspólnie doświadczyć tego, co nowe i nieznane, bez lęku i uprzedzeń. "Bliskie spotkania" w Teatrze Zagłębia to m.in. cykle działań edukacyjnych, pozwalających sprawnie poruszać się w świecie przedstawień, spektakle przygotowywane przez młodych, uznanych twórców oraz rozmowy i debaty z udziałem widzów.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.