PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Dzieci z Bullerbyn" w Gliwicach

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

Dzieci z BullerbynJutrzejsza, dziesiąta premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach skierowana jest do młodych widzów, choć sceniczna adaptacja książki Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego trafia w gusta publiczności w każdym wieku.

Spektakl opowiada o kolorowym śnie 7-letniej Lisy, w którym wraz z przyjaciółmi, dziećmi z Bullerbyn, doświadcza szalonych, beztroskich przygód.

Jesteśmy we wnętrzu dziecięcego pokoju. Malutka Lisa przed snem czyta książka Astrid Lindgren, jednak marzenia i tęsknota posiadania własnego rodzeństwa powoduje, że postaci z książki zjawiają się w pokoju dziewczynki i pomagają jej przeżyć wspaniałe chwile w Bullerbyn. Przedstawienie jest bardzo teatralne, opiera się głównie na nieskrępowanej grze wyobraźni – bo kto powiedział, że kartka papieru nie może być ciastkiem? – Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.

Czytaj więcej...

Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

szwejkJednostka i wielka historia. Wojna i jednostkowy los kogoś, kto nie jest w stanie pojąć, w czym uczestniczy. Właśnie zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, porządek świata ulega zmianie. A Szwejk? Szwejk jest po prostu sobą. Trafia do wojska i gorliwie wypełnia swoje obowiązki, co w połączeniu z jego poczciwością doprowadza do wielu przezabawnych sytuacji. Ale może w jego "głupocie" jest metoda?

Ta jedna z najsłynniejszych opowieści świata 11 grudnia dwukrotnie (o 17:30 i 20:00) zagości na scenie chorzowskiego Teatru Rozgrywki w adaptacji i reżyserii Andrzeja Domalika. Zaprezentują ją aktorzy Och-Teatru z Warszawy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego oraz Mileny Suszyńskiej z Teatru Narodowego.

Od wydania powieści Jaroslava Haška minęło już prawie całe stulecie, a popularność niezbyt dobrego żołnierza nie słabnie. Jego absurdalne losy przetłumaczono dotąd na 57 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji.

Czytaj więcej...

Klub Komediowy na scenie Teatru Zagłębia

 • Dodano:
 • Autor: TZ
 • Kategoria: Teatr

Sufin i MłynarskiGrudzień w Teatrze Zagłębia rozpocznie się od występu warszawskiego Klubu Komediowego, który pokaże improwizowane spektakle komediowe projektu Nic dwa razy. Przedstawienie powstanie na żywo, bez prób i żadnego scenariusza, nigdy się nie powtórzone – to publiczność zdecyduje o jego przebiegu.

Na scenie wystąpią: Michał Sufin i Bartek Młynarski oraz Kinga Kosik-Burzyńska i Karolina Norkiewicz (którzy na co dzień grają w duetach, np.: Sufin/Młynarski czy Kinga i Nora). Wszystko, co wydarzy się tego wieczoru, będzie przez nich zaimprowizowane – wymyślane na bieżąco, na oczach publiczności, bez ustalonego wcześniej scenariusza czy wymyślonych postaci.

Czytaj więcej...

Polonezem przez Polskę

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

Polonezem przez PolskęW Święto Niepodległości, 11 listopada 2017 o godzinie 17.00, na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury zaprezentowane zostanie widowisko taneczne "Polonezem przez Polskę". Spektakl łączący muzykę, taniec i działania animacyjne został przygotowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Chorzów – Andrzej Kotala.

Na scenie wystąpią zespoły z województwa śląskiego – Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" z Poczesnej koło Częstochowy oraz Zespół Regionalny "Istebna". Grupy zaprezentują kombinację własnego repertuaru (z uwzględnieniem tańców narodowych) oraz wspólnie wypracowany spektakl teatru tańca współczesnego inspirowany tańcami narodowymi. W widowisku wezmą udział także studenci PWST w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Całości wydarzenia towarzyszyć będzie materiał wideo obrazujący przygotowania do spektaklu oraz działania animacyjne realizowane od kilku tygodni na terenie województwa śląskiego.

Czytaj więcej...

Tyglikowe marzenia

 • Dodano:
 • Autor: DKCh
 • Kategoria: Teatr

Tyglikowe marzenia - fot. z arch. DK Chwałowice1W ramach kolejnej "Familijnej Niedzieli", 19 listopada o godzinie 11.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach pokazany zostanie spektakl dla najmłodszych "Tyglikowe marzenia". Tym razem będzie to spektakl wystawiany w gwarze śląskiej.

"Tyglikowe marzenia" to spektakl lalkowy, którego tematyka nawiązuje do rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu – pokazuje, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione. Przedstawienie opowiada historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę. Nawiązuje ona wprost do czasów świetności przedsiębiorstwa, które na początku XX wieku wyprodukowane tam naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, również do Brazylii, Chile i Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater. Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz historii. Nie brakuje w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie śląskie tragedie. Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci, jak Juliusz Roger czy Juliusz Haase, założyciel parku Kozie Góry.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.