PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Piknik na start sezonu

 • Dodano:
 • Autor: TZ
 • Kategoria: Teatr

Odpalamy sezon - plakatW sobotę, 23 września Teatr Zagłębia rozpoczyna sezon 2017/2018. Całodniowy piknik z aktorami odbędzie się w plenerze – ogrodzie sąsiedzkim przy Teatrze Zagłębia.

Wcześniej jednak będzie można spotkać aktorów zapraszających na otwarcie w różnych miejscach Sosnowca: centrach handlowych, autobusach miejskich i na sosnowieckiej Patelni. Będą czytać fragmenty tekstów, których premiery teatr przygotuje w sezonie 2017/2018.

W sobotę na odwiedzających piknik będzie czekało sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych przygotowanych przez aktorów i pracowników teatru. Dzieci będą mogły posłuchać bajek, zbudować teatr marzeń, wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów Teatru Zagłębia i zajęciach plastycznych przygotowanych przez Otwartą Pracownię Artystyczną z Dąbrowy Górniczej (Pracownia w nowym sezonie poprowadzi projekt Rodzice do teatru, w ramach którego raz w miesiącu rodzice przychodzą do teatru z dziećmi. Podczas gdy dorośli oglądają spektakl, dzieci uczestniczą w teatralnych zabawach i warsztatach).

Czytaj więcej...

Ich czworo. Reality show

 • Dodano:
 • Autor: TMG
 • Kategoria: Teatr

TeatrGliwice IchCzworo plakatW 1883 roku na lwowskiej scenie w roli Ibsenowskiej "Nory" występowała młoda aktorka Gabriela Zapolska. W bieżącym sezonie artystycznym w repertuarze Teatru Miejskiego w Gliwicach "Nora" Henryka Ibsena widnieć będzie obok "Ich czworo. Reality show", spektaklu inspirowanego dramatem Gabrieli Zapolskiej, wyreżyserowanym przez Julię Mark. Premiera zapowiedziana jest na 22 września.

Gliwicka realizacja odwołuje się do tekstu Gabrieli Zapolskiej, przenosząc stworzonych przez nią bohaterów miłosnej intrygi do współczesności. Będzie to siódma premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Anna – od kilku lat zamężna, matka 6 leniej Lili – zgłasza swoją rodzinę do nowego reality show "Głupi ludzie". Wierzy, że sztab telewizyjnych specjalistów pomoże na nowo porozumieć się z mężem Jerzym i ocali ich związek.

Czytaj więcej...

Pstro 2 – warsztaty teatralne

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

pstro2fullW październiku rozpocznie się druga edycja warsztatów teatralnych "Pstro 2", organizowanych przez Fundację z Pasją.

Fundacja z Pasją działa na terenie katowickiej dzielnicy Szopienice i zajmuje się upowszechnianiem kultury, przywracaniem do życia zapomnianej historii oraz organizacją wycieczek, warsztatów i wykładów. Zeszłoroczne warsztaty wzbudziły zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, a zakończone były spektaklem – dziełem wspólnej pracy trenerów i uczniów. W tym roku fundacja ponownie chce zaszczepić w młodym pokoleniu miłość do teatru i improwizacji, organizując zajęcia dla dzieci i młodzieży od 5 do 15 roku życia.

Czytaj więcej...

Wiele hałasu o nic

 • Dodano:
 • Autor: Daria Sobik
 • Kategoria: Teatr

Przegląd Przedstawień w Teatrze RozrywkiWielkie zamieszanie towarzyszyło 19. Wakacyjnemu Przeglądowi Przedstawień w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. I choć dyrektor Miłkowski zaprosił trzy spektakle z Teatru Powszechnego, to głośna "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića zdominowała dyskusje, w których brały udział nawet środowiska zwykle nieszczególnie zainteresowane teatrem. Czerpiące wiedzę z fragmentów nagrań na YouTube, "Wiadomości" czy tam innego Pudelka, osoby wykazywały się erudycyjnymi popisami opowiadając o spektaklu, który nie był godzien wcześniejszego przez nich zobaczenia. Ileż było głosów protestów, ileż żądań o odwołanie kontrowersyjnego spektaklu przez dyrektora (albo o odwołanie jego samego). Liczne modlitwy kościelnej krucjaty okraszone święconą wodą, ONRowskie okrzyki w walce o godność narodowych symboli, barykady stawiane przez zdezorientowaną policję, która na pytanie jak bezpiecznie dojść do Teatru nieśmiało odpowiadała pytaniem: a co to w ogóle za spektakl? Te nienaturalne jednak dla teatru okoliczności niestety musiały mieć wpływ na odbiór całego przeglądu. Po pierwsze – przyćmiły dwa pozostałe spektakle. Po drugie, i co gorsza, po raz kolejny okazało się, że kontrowersje wokół przedstawienia przerosły samą formę i treść spektaklu. I tak, krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje.

Czytaj więcej...

Ulicznicy na półmetku – "Swoje poznajcie"

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Teatr

tremiszewskiNajbliższy weekend Uliczników zaplanowano "mocno rodzimie" i upłynie pod hasłem "Swoje poznajcie". Rozpocznie się już jutro (piątek, 14.07 o godzinie 19.00) na Scenie Forum przy ulicy Lipowej 1. Pojawi się tam Warren ze "Spadkobierców", członek byłego Kabaretu Limo, czyli Wojciech Tremiszewski. Przedstawi stand-up o "ziomkach" z epoki romantyzmu – lekki, śmieszny, acz nieco też ckliwy.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.