PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Szpital Śląski w akwarelach

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Szpital Slaski w Cieszynie 3W bieżącym miesiącu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto... wystawę, której motywem przewodnim stała się cieszyńska placówka medyczna. W swojej 125-letniej historii Szpital i jego zabytkowe obiekty były wielokrotnie fotografowane, ale po raz pierwszy przedstawione zostały w formie akwareli.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Zmiennej. Jest to inicjatywa szpitala, który co miesiąc zaprasza do prezentacji swoich prac artystów z terenu Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej prezentowane były już m.in. wystawy obrazów Jana Gluzy, zdjęcia Sebastiana Bastko Żebrowskiego, płaskorzeźby Grzegorza Niedoby, a także prace rysunkowe dzieci wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Historia Szpitala Śląskiego w Cieszynie sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Założycielem szpitala był ksiądz dr Theodor Haase, w 1890 roku szpital odwiedził cesarz Franciszek Józef. Pierwszy pacjent przyjęty został do szpitala 20 czerwca Szpital Slaski w Cieszynie 21892 roku. Będąc najważniejszym zakładem leczniczym wschodniej części Śląska Austriackiego traktowany był przez Sejm Śląski w sposób wyjątkowy. W 1903 roku został przejęty przez rząd w Opawie i od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Szpital Śląski.

- Galeria zmienna to inicjatywa, którą realizujemy od 2011 roku. Cieszy się ona uznaniem pacjentów i mieszkańców regionu. Swoje prace prezentują w niej uznani twórcy, tacy jak: Anita Stokłosa czy Dariusz Orszulik, ale również mniej znani twórcy, w tym także nasi pacjenci. Cieszymy się, że szpital poza najlepszą opieką medyczną może oferować także coś dla ducha. Obecna wystawa jest dla nas wyjątkowa, bowiem zbiegła się w czasie z Jubileuszem 125-lecia Szpitala Śląskiego, polecamy ją Państwu i cieszymy się, że akwarele stały się motywem przewodnim kalendarza, który będzie nam towarzyszył w 2018 roku – z uśmiechem mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Autorem wystawy poświęconej Szpitalowi jest Andrzej Daszek, z zamiłowania artysta-plastyk. W jego twórczości dominuje motyw architektury, przeważa styl industrialny, zachwyt nad zabytkowym budownictwem Polski i Europy uchwyconym z miejsc podróży. Jego prace plastyczne wykonane są najczęściej techniką akwareli, pasteli lub są szkicami piórkiem lub ołówkiem.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.