PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

W czwartek, 19 października, w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy "Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas". To efekt rezydencji trzech artystów zaproszonych do udziału w projekcie "Kulturatrium".

"Kulturatrium" to projekt obejmujący współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: województwa śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hauts-de-France, realizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas rezydencji artystycznej, która miała miejsce w październiku 2016 roku, troje artystów – Frauke Dannert (Niemcy), David Leleu (Francja) i Michał Smandek (Polska) – przygotowało prace, które łączy próba konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów.

Interwencja to słowo klucz, które staje się punktem wyjścia do recepcji poszczególnych ekspozycji. W każdej z nich odnaleźć można inną wrażliwość i sposób, w jaki uczestnicy projektu próbują zmierzyć się z tematem prostym, banalnym i niezwykle trudnym zarazem. Podążając śladem swoich fascynacji i wypracowanych metod pracy, skupiają się wokół pojęć, które wyznaczają trzy obszary artystycznych interwencji: przestrzeń, czas i pamięć.

David Leleu w "Antropocenie" opowiada o tytułowej erze geologicznej naznaczonej wpływem człowieka, którego działalność głęboko zmodyfikowała biosferę i klimat. Wykorzystując m.in. znajdujący się w siedzibie Muzeum przy katowickim rynku fotoplastykon (pochodzące z XIX wieku urządzenie do oglądania trójwymiarowych zdjęć), niczym geolog wydobywa na światło dzienne fragmenty obrazów, harmonizując je i budując między nimi dialog.

Michał Smandek w projekcie "Zabiegi pielęgnacyjne. Kopalnia «Wujek»" odwołuje się do procesu leczenia ran i intymnego gestu ich opatrywania. Gojenie się często wspomagane jest przez liście czy zioła uśmierzające ból. Smandek odkrywa rośliny z pieczołowitością hodowane w najbardziej nieoczekiwanych miejscach kopalni "Wujek". Ekspozycja odbędzie się w siedzibie Muzeum przy katowickim rynku.

Frauke Dannert przygotowała wielkoformatowe malarstwo ścienne, które będzie można oglądać na poziomie -2 w budynku Muzeum w Strefie Kultury. Przedstawione formy wywodzą się z fragmentów architektury, którą Dannert fotografowała podczas pobytu w Katowicach.

Kuratorem wystawy jest Marek Zieliński. Projekt sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Ekspozycję oglądać można od 20 października do 19 listopada 2017 roku. Wernisaż w dwóch częściach odbędzie się 19 października: o godz. 18.00 zostaną otwarte instalacje artystyczne Dawida Leleu oraz Michała Smandka w siedzibie Muzeum przy katowickim Rynku (al. W. Korfantego 3), a o godzinie 19.00 udostępniona zostanie instalacja Frauke Dannerta w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury (ul. T. Dobrowolskiego 1).

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.