PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

No comment

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
ZawadzkaDzisiaj o godzinie 18:30 w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski rozpocznie się wernisaż fotografii Ewy Zawadzkiej "No comment".

Ewa Zawadzka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach. Przez wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljublanie i Miscolcu. Pisała o grafice oraz brała udział w konferencjach i międzynarodowych spotkaniach graficznych. Od 2002 roku twórczość Zawadzkiej skupiła się na malarstwie pozwalającym na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy.

Od samego początku Ewa Zawadzka związana była także z fotografią, która była inspiracją jej całej twórczości, pozwalającą na samodzielną formą wypowiedzi artystycznej. Nawiązując do rozpoczynającej się dzisiaj wystawy stwierdza:
Nie wiem, kiedy to się zaczęło, przy rysowaniu czy pierwszych zapisach pomysłów na grafikę. A może, kiedy zaczęłam fotografować moje obszary betonu. Nie, chyba wcześniej – to moje patrzenie na rzeczywistość, na fragmenty otoczenia wokół mnie, w dużych zbliżonych kadrach. Nauczyłam się nieco odmiennego postrzegania świata.
Moje zdjęcia pokazują sceny z historii dziejów świata. Nie odnoszą się do konkretnych wydarzeń ani nie ilustrują konkretnych miejsc na mapie. Budują wrażenie obrazów już kiedyś widzianych.
W moim odczuciu wszystkie te emocje, napięcia wydarzeń, które kiedyś zaistniały, pozostają z nami na zawsze – były z tymi co przed nami i będą z tymi co po nas. Włażą w nasze sny, kryją się po kątach w moim betonowym świecie obrazów. Istnieją, ciągle są.
Aranżując te moje sceny staram się wytworzyć określoną atmosferę – czasami stan zagrożenia, ucieczkę, ciągłe poszukiwanie bezpiecznego schronienia, ciekawość i niechęć do nieznanego, wspólnotę tłumów, chęć do życia, a w chwilach spokoju, taniec i zabawa.
W fotografii, wykorzystując "przestrzeń neuronalną" moich obrazów, wkraczam w przestrzeń społeczną. Nie chcę zabierać głosu publicznie – mój komentarz to ironiczny uśmiech lub lekki grymas twarzy. "No comment" jak na razie uważam za właściwy tytuł moich aranżowanych fotografii.

Wystawę można oglądać do 31 października 2017 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.