PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Otwarcie budynku łaźni głównej w Muzeum Śląskim

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Zaczęło się od ziarna Historia roślin uprawnychW sobotę, 9 września, zostanie oddany do użytku kolejny zrewitalizowany budynek Muzeum Śląskiego – łaźnia główna. Pierwszą wystawą w nowej przestrzeni będzie "Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych", przedstawiająca związki losów człowieka ze światem flory, a także prezentująca pracę Działu Archeologii, głównie Pracowni Archeobotanicznej.

Po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności nabytki Działu Archeologii Muzeum Śląskiego: oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, w tym depozyty zbożowe znalezione na terenie Śląska – jedne z najstarszych w Polsce. Pokazane zostaną również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin.

Bezpośrednim impulsem do stworzenia wystawy była chęć przybliżenia publiczności historii roślin, bez których nie byłoby człowieka i jego dziejów. Rośliny uprawne i użytkowe od tysięcy lat nie tylko zapewniają nam pokarm, ale wręcz zmieniają oblicze świata, mając wpływ na sposób spędzania wolnego czasu, przebieg działań wojennych czy produkcję maszyn. Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście miejsce wystawy. Muzeum Śląskie znajduje się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego, a węgiel to nic innego, jak pokłady surowca powstałego z roślin, które miliony lat temu zdecydowały o obecnym kształcie regionu.

Wystawa "Zaczęło się od ziarna..." przybliży jednocześnie szerszemu gronu działalność Działu Archeologii i zagadnienia związane z badaniami archeobotanicznymi prowadzonymi w Pracowni Bioarcheologii. Zwiedzający będą mogli poznać sposoby oraz metody poszukiwania i pozyskiwania informacji o roślinach uprawianych w przeszłości.

Wystawę będzie można oglądać od 9 września 2017 do 11 marca 2018 roku. Jej kuratorem jest Agata Sady.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.