PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Cyberfoto 2017

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

zaproszenie-sierpien 2017Pojutrze, 2 sierpnia o godzinie 18.30, w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski rozpocznie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii "Cyberfoto 2017". Wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia 2017 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.

Historia konkursu sięga roku 1997, kiedy to po raz pierwszy w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentowano kilkanaście prac "twórców-pionierów" cyfrowych obrazów. Dzisiaj są to już często uznani artyści, w twórczości których technologia cyfrowa odgrywa podstawową rolę.

Artyści ci, jako jedni z pierwszych, świadomie posługiwali się technologią cyfrową, intuicyjnie przeczuwając możliwości twórczej kreacji, jakimi nasycona jest digitalizacja obrazu fotograficznego. Wpisali się oni w historię pierwszej edycji konkursu – czytamy w oficjalnej zapowiedzi wystawy.

Z ponad tysiąca autorów, którzy uczestniczyli w konkursach Cyberfoto, wymienić należy takich artystów jak: Ryszard Czernow, Ewa Przytuła, nieżyjący już Marek Eligiusz Janicki, Piotr Rosiński, Jacek Szczerbaniewicz, Marcin Giba, Krystyna Andryszkiewicz i Edyta Pilichowska, a spośród twórców zagranicznych najbardziej zaznaczyli swoją obecność: Evaldas Ivanauskas z Litwy, Sergey Kharlamov z Ukrainy czy Algimantas Kalvaitis.

Twórczość wymienionych artystów oscyluje w kierunku idei artystycznej Cyberfoto. Organizatorzy starają się nagradzać prace o nieprzeciętnej wyobraźni, posiadające filozoficzno-melancholijny podtekst – prace, w których widać intelektualną zabawę z wirtualną rzeczywistością, nowatorstwo generujące nowe przestrzenie sztuki. Jury konkursu wychodzi z założenia, że nagradzając określone prace udało się wypracować pewną specyficzną niszowość założeń konkursu, polegającą na gloryfikacji transcendentalnej wyobraźni, skutecznie opierającej się komercyjnym potrzebom kulturowym współczesnego społeczeństwa.

W założeniach ideowych konkursu nacisk położony zostaje również na zaakcentowanie wytworzonej aktualnie dominacji wizualności, opartej na obrazach technicznych, traktowanych zarówno jako wartość artystyczna i kulturowa.

Cyberfoto usiłuje przełamać konwencjonalne myślenie o ikonosferze, budując własny, charakterystyczny styl postrzegania rzeczywistości. Nic dziwnego, że budzi on wiele kontrowersji, wynikających m.in. ze zderzenia odmiennych estetyk jury i publiczności. Rodzące się wokół tej odmienności polemiki są naturalnym wynikiem niespójnych wymiarów piękności w sztuce. Kontrowersje w zasadzie zostały wpisane w ideę tego konkursu i stanowią wartość kulturotwórczą, stymulującą postawy artystyczne.

Prace zgłoszone do konkursu akcentują relacje zachodzące w sztuce obrazowania świata, która nieustannie ewoluuje w kierunku wytworzenia wizji opartej na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu. Ambicją przesłania tego konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową.

Wiele osób, nie zgadza się z twierdzeniem Petera Weibla, że "cyfryzacja obrazu jest prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem od czasu wynalezienia samego obrazu", ale ich liczba systematycznie maleje. Większość twórców obrazu – jako ikony sztuki – ma już świadomość znaczenia, jakie ma zamiana obrazu w piksele. Konsekwencje tego przełomu są przede wszystkim widoczne w zmianie postrzegania rzeczywistości, co owocuje wytworzeniem charakterystycznych, fantazyjnie nowych przestrzeni sztuki. Symptomatyczne dla tej twórczości jest mieszanie się różnych poetyk surrealizmu, dadaizmu czy hiperrealizmu z własną, już cyfrowo budowaną, wyobraźnią.

Prace nagrodzone podczas tegorocznej edycji Cyberfoto >>>>

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.