PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Fotografia otworkowa Leszka Wyrzykowskiego

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

AB Fotografia otworkowa 4Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie – zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego wykonane są samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów. W lipcu będzie można je zobaczyć w bytomskiej Galerii na Poziomie.

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

"Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz" – tłumaczy Leszek Wyrzykowski. "To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do "cyfrówek", aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia "fotograficznego", kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat.".

Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) – robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę, ale później zostały zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ – jak żartuje – w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i "nie uciekają". Lubi używać przeterminowanych kliszy – w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.

Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne ("Praskie podwórka" w 2013 roku oraz "Drzewo" w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych "Niebieska Flasza" organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz "Światło" w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.

"Fotografia otworkowa"
4 lipca – 1 sierpnia 2017 r.
Agora Bytom - Galeria na Poziomie, poziom +3

Więcej zdjęć >>>>

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.