PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Jakub Byrczek – Pusta

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Byrczek ZPAFOd 4 do 27 stycznia 2017 w Galerii Katowice (mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 – II piętro) prezentowana będzie wystawa fotografii Jakuba Byrczka "Pusta". Wernisaż rozpocznie się 4 stycznia o 18:30. Jej kuratorem jest Krzysztof Szlapa.

Urodzony w Jaworznie, Jakub Byrczek swoją działalność artystyczną rozwija od połowy lat osiemdziesiątych. Najpierw w swojej twórczości nawiązywał do nurtu fotografii elementarnej oraz analitycznych i systemowych tradycji neoawangardy lat siedemdziesiątych, później jego twórczość stała się jakoby odpowiedzią na najnowsze trendy pojawiające się w sztuce fotografii.

Zapowiadając wystawę warto przytoczyć słowa Adama Soboty, kustosza Działu Fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który analizując prace Byrczka stwierdza:

[...] Jakub Byrczek własne poglądy na fotografię wyraził najdobitniej poprzez zorganizowanie w latach 1989-1998 czterech zbiorowych wystaw pt. "Kontakty", obejmujących za każdym razem prace kilkunastu zaproszonych twórców, dla których posługiwanie się wielkoformatowymi kamerami oraz stykowymi odbitkami z negatywów jest jednocześnie deklaracją postawy ideowej, postulatem szczerości, bezpośredniości i wrażliwości na istotę procesów 800 Jakub Byrczek Plener 2016zachodzących w świecie. Ten typ fotografii – będący w opozycji do nadmiaru postmodernistycznej ekspresji jak i do nieograniczonych przekształceń związanych z możliwościami elektronicznego zapisu obrazu w latach 90. wyznaczył jeden z biegunów przejawiania się twórczości fotograficznej. Jakub Byrczek utożsamiany jest z tego rodzaju wyborami i należy do liderów tej opcji artystycznej, dosyć licznej zarówno w Polsce jak i za granicą. W 1993 roku założył fotograficzną, galerię "Pusta" w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, którą kieruje do chwili obecnej, a Jego autorski program tej galerii w dużym stopniu odzwierciedla zaangażowanie w nurt fotografii "elementarnej", ale wystawiają tam też twórcy posługujący się fotografią w inny sposób (poprzez instalacje, fotomontaże, działalność intermedialną). Jakub Byrczek potwierdza w ten sposób pogląd, że aktualnie niezbędna jest zarówno świadomość ogólnych i zróżnicowanych trendów w sztuce, jak i obrona własnej tożsamości poprzez głęboko umotywowany wybór. [...]

Wystawę w Galerii Katowice oglądać będzie można w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.

Galeria zdjęć (z cyklu "Zapach łąk i niebo" >>>>

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.