Paweł Steller – artysta deportowany
- Dodano:
- Autor: Marek Lyszczyna
- Kategoria: Wystawy
Rok 2015 to między innymi rok dwóch ważnych rocznic: 120-lecia urodzin wybitnego śląskiego artysty Pawła Stellera oraz 70-lecia Tragedii Górnośląskiej.
W obchody obu rocznic wpisuje się wystawa o dramatycznym epizodzie w życiu Pawła Stellera – deportacji do obozu pracy w Kemerowie na Syberii w marcu 1945 roku. Artysta podzielił wówczas los rzeszy Górnoślązaków, których nadzieje na spokojne, powojenne życie zamieniły się w cierpienie z powodu okrutnej niewoli tysiące kilometrów od ojczyzny.
Dla Pawła Stellera zsyłka zakończyła się szczęśliwym powrotem po blisko dwóch latach. Wielu innych jednak nie wróciło.
Wystawa prezentowć będzie szkice i rysunki artysty wykonane w czasie zesłania, przybliży życie codzienne w obozie pracy oraz ukaże kontekst wydarzeń, przez które Steller został uwięziony.
Na wystawie przedstawiona została również szersza panorama losów Sybiraków, zesłanych nie tylko w 1945 roku. Ekspozycja ukaże także postać japońskiej cesarzowej Sadako Kujo, która uratowała wiele dzieci syberyjskich zesłańców. W podzięce za ten czyn Paweł Steller wykonał prezentowany na wystawie dyplom.
Syberyjskie epizody w życiorysach zesłańców przez wiele lat pozostawały tematem tabu. Wystawa Paweł Steller – artysta deportowany przywraca pamięć o tych wydarzeniach, które wpisały się trwale w tragiczną historię Górnego Śląska.
"Paweł Steller – artysta deportowany", Dział Grafiki im. Pawła Stellera, Muzeum Historii Katowic, 13.03 - 17.04.2015; Oddział Grafiki im. Pawła Stellera przy ulicy Kościuszki 47 w Katowicach;
Czytaj także:
- Syberyjska twórczość "polskiego Dürera" - rozmowa z Markiem Lyszczyną, kuratorem wystawy "Paweł Steller - artysta deportowany"
- Paweł Steller wiecznie żywy - fragmenty wypowiedzi Ewy Liszki, starszego kustosza i kierowniczki Pracowni Grafiki im. Pawła Stellera w Muzeum Historii Katowic