PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Paweł Steller – artysta deportowany

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Wystawy

stellerRok 2015 to między innymi rok dwóch ważnych rocznic: 120-lecia urodzin wybitnego śląskiego artysty Pawła Stellera oraz 70-lecia Tragedii Górnośląskiej.

W obchody obu rocznic wpisuje się wystawa o dramatycznym epizodzie w życiu Pawła Stellera – deportacji do obozu pracy w Kemerowie na Syberii w marcu 1945 roku. Artysta podzielił wówczas los rzeszy Górnoślązaków, których nadzieje na spokojne, powojenne życie zamieniły się w cierpienie z powodu okrutnej niewoli tysiące kilometrów od ojczyzny.

Dla Pawła Stellera zsyłka zakończyła się szczęśliwym powrotem po blisko dwóch latach. Wielu innych jednak nie wróciło.

Wystawa prezentowć będzie szkice i rysunki artysty wykonane w czasie zesłania, przybliży życie codzienne w obozie pracy oraz ukaże kontekst wydarzeń, przez które Steller został uwięziony.

Na wystawie przedstawiona została również szersza panorama losów Sybiraków, zesłanych nie tylko w 1945 roku. Ekspozycja ukaże także postać japońskiej cesarzowej Sadako Kujo, która uratowała wiele dzieci syberyjskich zesłańców. W podzięce za ten czyn Paweł Steller wykonał prezentowany na wystawie dyplom.

Syberyjskie epizody w życiorysach zesłańców przez wiele lat pozostawały tematem tabu. Wystawa Paweł Steller – artysta deportowany przywraca pamięć o tych wydarzeniach, które wpisały się trwale w tragiczną historię Górnego Śląska.

"Paweł Steller – artysta deportowany", Dział Grafiki im. Pawła Stellera, Muzeum Historii Katowic, 13.03 - 17.04.2015; Oddział Grafiki im. Pawła Stellera przy ulicy Kościuszki 47 w Katowicach;

Czytaj także:

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.