PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Rysuje się nie kreskuje!

  • Dodano:
  • Autor: Agata Goraj
  • Kategoria: Wystawy

Marek Głowacki - Rysunek6Marek Głowacki - Rysunek2Poziome znaki w linii ciągłej dziedziczą linearną perspektywę (historię) sztuki. Przechodząc po pasach, wbrew prawu, na drugą stronę obrazu, trafiamy do punktu zbiegu. Z biegiem linii zbiegiem została plama. Barwna narracja przestała być prostolinijna. Zawiła kompozycja, dawniej pasowa, pasuje do martwej natury obecnych, żywych przedstawień. Marek Głowacki - artysta, idąc po rozum do głowy, powraca na łono sztuki.Dostrzega, że nieugruntowanym gruntem, bazą i podłożem dzieła, wszelkiego stworzenia jest jego rys. Charakterystyczny układ ciała, jego ruchu, kształtu, faktury, figury... Wnika w szczegóły. Stara się dociec prawdy, doznając i poznając (nie)przyjemności zmysłowej. Ulegając pierwotnej potrzebie wyrażania poprzez rysunki (naskalne, na ścianie, na ulicy), jako człowiek szuka spełnienia i ukojenia, a czasem zrozumienia. Niewyżyty manualnie człowiek – artysta, znaczy swój teren. Znaki znaczą (jego obraz) w sposób symboliczny.Prostego przekazu przekazać już się nie da. Dosłowne tłumaczenia, interpretacja "Rysunku", czyli dzieła w przeciwieństwo, czyli abstrakcje się zamienia.

Marek Głowacki - RysunekAbstrahując od linii wypowiedzi, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum nie skreśla walentynek, a w nie "Rysunek" odmalowuje. Instytucja z miłości, tym razem nie do dzieci, a dla zakochanych, szerokim gestem malowniczą imprezę odmalowała. Ponownie rysunki Marka Głowackiego zaprezentowała. W Galerii Ateneum cztery lata temu, także w okolicach święta zaślepionych, zobaczyć można było "Echo-rysunki". Fala artystyczna odbita od płaszczyzny (dzieł) i docierająca do obserwatora pozostała jak widać nie bez echa. 14 lutego o godz. 18.00 przy ul. 3 Maja 25 miał miejsce wernisaż wystawy prac Marka Głowackiego zatytułowanych "RYSUNEK".

Marek Głowacki - Rysunek1Marek Głowacki - Rysunek5Rysunek to kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie noszącej walory powierzchni wizualnej, czyli widzialnej. Jest efektem użycia ostrego narzędzia, na czymś lub kimś, kto się nie marze. Trzeba być twardym, co by został ślad – widok precyzowania zamysłu twórcy. Sztuki, czy też techniki walki z narzędziem w ręce, rysują linie (de)markacyjne i mierzą się z konturami, ujmując wszystko w pewne ramy. Wyznaczenie granic i określenie szkicu zadań jest pierwszym studium obrazu świata. Kaplica Sykstyńska przedstawia nagie, masy(wne) ciała. Tak było za Michała, za Marka podobnie występują zdeformowania, ale są to innego rodzaju zboczenia, zaburzenia, zwyrodnienia, wynaturzenia... Sztuka, wbrew prawu natury, potrzebuje niepotrzebnej, czyli niezależnej kultury. Wszelkie ograniczenia wolności odbiera jako gwałt. Patrz – Guerniki stan. Pablo Picasso pokazał jej(sztuki) stan–fragmenty monstrualnie zniekształconych ciał. Idąc dalej po cienkiej linii nad przepaścią współczesnej sztuki docieramy do motywów Basquiata. Prymitywne rysunki, chodź rozwinęły się malarsko, utrzymały się na krawędzi życia wypełnionego paletą barw, od miłości do nienawiści. Przechodząc od malowideł naskalnych dochodzimy do ściany (fresku lub graffiti), kończymy na ulicy. Nie jesteśmy jednak załamani, nadal trzymamy się prostej linii.

Na jednym z rysunków Marka Głowackiego znajduje się głowa, na innym noga. Ja wyławiam jabłko w tle. Owoc grzechu z Ogródu rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha kusi mnie kolejną dziką asocjacją. Odczytuję symbolikę płodności, miłości, erotycznej wzniosłości... i (nie)naturalnie wyrasta mi w głowie drzewo genealogiczne sztuki. Przepełniona dydaktycznym bestiariuszem form wyrazu oraz bujną, wijącą się barokizacją linii z ornamentu ludzkich ciał czuję, że nadeszło święto miłości i chyba idzie wiosna... Wystawę polecam walentynkowym kreślarzom. Czas na zmiany.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.