PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zobacz, czego nie można zobaczyć

  • Dodano:
  • Autor: Agata Goraj
  • Kategoria: Wystawy
Pastsilesia-wernisażJuż! Otwórz oczy. Co widzisz? Świat minionych lat. "Pastsilesia". Patrz! Już! Jej nie ma. Pojawiła się blogosfera. Dziennika(rska) domena. (Pod)łapana z sieci, wyłowiła społecznościowe wspomnienia z zapomnienia. Przywołała do porządku życia umarłe założenia. Urbanistyczny skład zmienia się co kilka lat. Miasto past(silesialne)-industrialne jest ciągle lokalnie na-prawi(aln)e. Z łacińskiego wiemy, co to oznacza. W teorii i praktyce industrial to nieustanna praca – działalność i przemysł. Dobrze to sobie przemyśl!

Pocztówka z Katowic

A teraz spójrz na Katowice jeszcze raz. Przed oczami masz znany kadr. Codziennie mijany w ruchu obraz. Czy zarejestrowałeś w nim jakiś brak? Daje Ci znak. Przestrzeń miejska wysyła sygnały nie tylko świet(l)ne. Katastrofalny stan kraj-obrazu jest widoczny od razu. DOWÓD? OSOBISTY zawód. Fotograf – Andrzej Grygiel. Praca – kronika zdjęciowa. Życie – narracyjne źródło informacji historycznej formacji śląsko-etnicznej. Dawna forma bytowa i zeszłe pokolenie nie wzeszło ponad Os. Gwiazd. Wyżej pną się do góry obiekty nielatające (blisko Spodka) mieszkańców (o)sadz(aj)ące. W polu Kukurydz, na terenie osiadłym, pośród wież(owców) mieszkaniowych i innych familoków regionalnych, kwitnąco wyrasta następna generacja. Fascynujące jest, jak niepostrzeżenie zmienia się sytuacja. Śląsk to konstelacja. Tożsamościowa wariacja. Palimpsestowa przestrzeń śladów zostawiania i wymazywania. Miasto jest zapisem ludzkich myśli i językiem ich ciała. Z pamięci chodzenia ulicami nieznanego imienia niczego odczytać się nie da. Poszukiwanie własnego pochodzenia to sakramentalne wystawienia "PS [past silesia] PS [post scriptum]".

W Strefie Centralnej, na świeczniku Centrum Kultury Katowice eksponowane stanowisko zajęła śląska ikonosfera autorstwa Andrzeja Grygiela. Urodzony w 1966 roku artysta, swoje pierwsze zdjęcia publikował jako jeszcze nawet nie licealista. W "Świecie Młodych" uznanie wcześnie zyskał. Tak zamanifestował w nim swój twórczy (u)dział. Fotografował i studiował, czasem coś notował. Po ukończeniu kierunku Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zaczął aparatem rzeczywistość filmować i lustrować. Klisza czy lustrzanka, choć matryca inna, optyka zwierciadła odzwierciedlająco Pastsilesianaiwna. Po drugiej stronie lustra zawsze stał on sam. W 1989 roku wszedł w związek z prasą na Śląsku. Niestety ten przystojny Pan nie jest wolnym strzelcem. Jest już zajęty. Obecnie poderwała go do pracy Polska Agencja (oczywiście) Prasowa. Jest numerem dwa¹. Branżowy miesięcznik "Press" przyznał mu tytuł "the Best". Tytuł wystawy PS dopiskiem do niego jest.

PS – Play Station. Zagrajmy w grę! Stacja dworca kolejowego jest najpopularniejszą roz(g)rywką. Charakterystyczne miejsca Śląska znikają lub radykalnie się zmieniają. Zdjęcia Andrzeja Grygiela przeszłość odkrywają. Wyłóżmy karty fotograficznej pamięci na stół. Gdzie się podział medialny szum i wokół tłum? Obrady okrągłego oka (tego, które mieści się w obiektywie) 8 listopada o godzinie 17.30 wernisażowo postanowiły, że PS trzeba (na)pisać i (od)czytać od nowa.

PSS Pod ps. PS wystawiono wiele zdjęć. Jedno z nich względem reszty szczególnie jest PS. Pastsilesia – współczesne. Z ponad 7,5 tysiąca zdjęć, które przesłało 433 fotografów, wybrano właśnie to. 20 marca w Studiu Fotograficznym PIN-UP w Warszawie ogłoszono wyniki 9. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2013. Andrzej Grygiel strzelił zdjęciem w radość z gola. Jak widać na załączonym obrazku, sport to zdrowie. Brama Polaków w meczu z Grecją podczas EURO 2012 może otwierać drogę do życiowej kariery, leczyć rany, czynić cuda... Graj! W końcu się uda. 1 grudnia koniec wystawy – dobrej zabawy!
 
 
¹. W rankingu na najlepszy blog fotograficzny w Polsce "Pastsilesia" jest na drugim miejscu.
 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.