PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Polska odpowiedź na kalendarz Pirelli

  • Dodano:
  • Autor: Portal Katowicki
  • Kategoria: Wystawy
Materia nieZŁOMna - fot.Veroniq Zafon 3Na początku września w rybnickiej Galerii Jasnej rozpocznie się wystawa fotografii Veroniq Zafon prezentująca akty kobiece wykonane do kalendarzy. Wystawa jest jednocześnie podsumowaniem poprzednich edycji wydawnictwa, które kalendarze opublikowało: "Materia nieZŁOMnie piękna", "Materia nieZŁOMnie inspirująca" i ostatnia "Materia nieZŁOMna". Mówi się, że jest to polska odpowiedź na kalendarz Pirelli.

Fotografie Veroniq Zafon przedstawiają subtelne, czarno-białe akty, wygimnastykowane młode tancerki na tle martwej materii - złomu. Kontrast pomiędzy starymi, zużytymi przedmiotami, a pięknym kobiecym ciałem budzi skojarzenia wanitatywne.

Konsekwencja autorki w poszukiwaniu i drążeniu istoty spójności pomiędzy tak różnymi elementami, jak ciało kobiece i kawałki metalowych odpadów zaowocowało niekończącą się inspiracją i fascynacją nieZŁOMnego piękna metalu. "Trzeba mieć wrażliwość zarówno na ciało żywe i jego reakcje, jak i zrozumienie dla martwego, a jednak pięknego kawałka stali. Veroniq Zafon to ma" - czytamy w zapowiedzi. Sama Veroniq Zafon mówi także: "Najcenniejszą rzeczą jest dla mnie wolność tworzenia ze swojego wnętrza. Najcudowniejszymi w fotografii prostota i emocje. Kiedy mogę je uchwycić. Najdoskonalej jest, gdy można je odczuwać patrząc na gotowy obraz".

Veroniq Zafon urodziła się w 1975 r. w Bytomiu, gdzie nadal mieszka i tworzy. Jej fotografie (aktu, portretu, tańca) poświęcona jest kobietom. Inspirację tańcem czerpie z rodzinnego Bytomia, który jest "europejską stolicą teatru tańca". Takie przedsięwzięcia i instytucje, jak: Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Festiwal Sztuki Tanecznej, Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego, Śląski Teatr Tańca czy Opera Śląska mają wpływ na kształtowanie się jej twórczej wrażliwości i artystyczny rozwój. Artystka organizowała i brała udział w wielu prestiżowych wystawach i przedsięwzięciach, jest np. twórczynią scenariusza i spektaklu "Olena i czarny kot". Jest także laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jej fotografie publikowane były między innymi w magazynie VIVA, Playboy, Dance For Place, niezależnym magazynie kreatywnej fotografii Camerapixo. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną - prowadzi warsztaty fotograficzne dla młodzieży.


Veroniq Zafon - "Materia nieZŁOMna", Galeria Jasna, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Józefa Szafranka 7, Rybnik, 6.09.2013-31.10.2013, wernisaż wystawy: 6.09.2013 godz. 18:00;
 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.