PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Śląska Rzecz 2011

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

slaska_rzecz_2011Co mają wspólnego audioprzewodniki, kabina dźwiękoszczelna oraz wypukłodruki? Te oraz wiele innych najlepszych produktów i projektów graficznych wyłonionych w ramach konkursu organizowanego przez Zamek Cieszyn już od 3 sierpnia do 2 września będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim.

 

"Śląska Rzecz" to jedyny regionalny konkurs designu w Polsce. Siódma edycja konkursu ma na celu promocję śląskich firm i projektantów, którzy stawiają na design. W ramach współpracy z Zamkiem Cieszyn, który jest organizatorem konkursu "Śląska Rzecz" od 2005 roku (przy czym ostatnie dwie edycje odbyły się w ramach projektu Design Silesia), Muzeum Śląskie kolejny raz prezentuje pokonkursową wystawę.

Obejmuje ona zwycięskie produkty i projekty graficzne wyłonione w dwóch kategoriach: produkt oraz grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedialna. Wszystkie zostały wdrożone do produkcji na terenie województwa śląskiego. W tym roku przedsiębiorcy, projektanci, samorządy oraz instytucje kultury zgłosiły 22 produkty i 33 projekty graficzne, które pojawiły się na rynku w 2011 roku.

 

Na wystawie zobaczymy produkty, które wyróżniają się przede wszystkim jakością. Wśród nich zobaczymy m.in. serie ceramicznych urn na prochy, serię audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego oraz kabinę dźwiękoszczelną "Progress_box". W gronie laureatów znalazł się również projekt "Sztuka przez dotyk" udostępniający zbiory galerii malarstwa polskiego XIX–XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania oraz wystawa multisensoryczna "Piękno dotyku".

 

Ekspozycja jest szansą, by docenić te firmy i organizacje, które dzięki współpracy z projektantami kreują nową jakość śląskich wyrobów i w ten sposób budują wizerunek Śląska jako regionu nastawionego na innowacyjność. Wystawa uświadamia, że współczesny design lokuje się pomiędzy sztuką a przedsiębiorczością, uczy jak powinniśmy patrzeć na design i postrzegać jego wartość w biznesie.

 

Podczas otwarcia wystawy, 2 sierpnia o godzinie 15.30, w Muzeum Śląskim odbędzie się spotkanie "Projektowanie usług dla wszystkich" – pierwszy wykład w ramach cyklu "Rozmowy o dizajnie", podczas którego będziemy mieli okazję poznać niektórych laureatów 7. edycji konkursu "Śląska Rzecz". Organizatorzy zapraszają również na spotkanie z twórcami projektów "Sztuka przez dotyk" i "Piękno dotyku" udostępniających zbiory Muzeum Śląskiego osobom niewidomym i niedowidzącym.

 

Kuratorką wystawy w Muzeum Śląskim jest Henryka Olszewska-Jarema.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.