PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Krajobraz Europy Chopina

 • Dodano:
 • Kategoria: Wystawy

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010, Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza od 15 grudnia 2010 roku do zwiedzenia ekspozycji "Krajobraz Europy Chopina". Wystawę prezentującą dzieła artystów współczesnych Chopinowi, którzy także poddali się nastrojom okresu romantyzmu, można zwiedzać do 27 lutego.

 

Fryderyk Chopin często akcentował w swych utworach takie motywy, jak ideał, idylla, historia, naród, heroizm, które odnajdziemy również w ówczesnych pejzażach. Cechami wyróżniającymi polskie malarstwo krajobrazowe 1. połowy XIX wieku było, podobnie jak w twórczości Chopina, odwoływanie się do tradycji klasycznej i romantycznej, łączenie dokumentalnego charakteru pejzażu z elementami programowymi.

 

Na wystawie można zobaczyć dwadzieścia osiem dzieł autorstwa współczesnych Chopinowi malarzy. Ekspozycja uzupełniona jest o multimedialną prezentację obrazów - znajdujących się obecnie w zbiorach zagranicznych - ilustrujących wielorakość sposobów postrzegania krajobrazu jako tematu i inspiracji do tworzenia dzieła sztuki. Będzie również pokazywać ideał artysty-pielgrzyma manifestującego swą sztuką miłość do ojczyzny, której podobnie jak Fryderyk Chopin został pozbawiony.

 

Goście zwiedzający ekspozycję "Krajobraz Europy Chopina" mają niezwykłą okazję zobaczenia dzieła, które zdobiło paryskie mieszkanie Fryderyka Chopina - akwareli portretu Ludwiki z baronów Jahnusów Barączowej . Dzieło Alojzego Reichana, cenionego dziewiętnastowiecznego portrecisty, opisane na odwrocie "Ludwika z baronów Janusów Barączowa. Urodzona 1815, zmarła 1874. Akwarela ta wisiała w mieszkaniu Fryderyka Chopina nad jego fortepianem. W. Barącz" jest jedną z niewielu autentycznych pamiątek osobistych z paryskiego mieszkania Wielkiego Kompozytora.

 

Dzieło to jest świetnym przykładem sztuki portretu doby Ludwika Filipa, Biedermeieru, autorstwa lwowskiego malarza, który pod koniec życia Fryderyka Chopina przebywał wielokrotnie w Paryżu. Chopin był miłośnikiem klasyczności i idealności, którą w malarstwie portretowym reprezentował w Polsce Rejchan, a w Paryżu portrecista Chopina Ary Scheffer czy też Jean Auguste Dominique Ingres. Cymelium kolekcjonerskie w 1931 roku zakupił do zbiorów ówczesnego Muzeum Śląskiego jego dyrektor Tadeusz Dobrowolski.

 

Fenomen czasów Fryderyka Chopina jest ponadto przybliżany, prezentując malarstwo krajobrazowe 1. połowy XIX wieku. Polską specyfiką tego nurtu malarstwa było, tak jak w twórczości Chopina, odwoływanie się do tradycji klasycznej i romantycznej, łączenie dokumentalnego charakteru malarstwa krajobrazowego z elementami programowymi. Temat krajobrazu - tak jak sztuka kompozytora - był także formą zobrazowania idealnego piękna, nie odwołującego się do zasad sztuki programowej. Tę wielorakość ilustrują prezentowane na wystawie dzieła Jana Nepomucena Głowackiego i Franciszka Kostrzewskiego.

 

Na ekspozycji znajduje się także wyjątkowy obraz Die Musik (Muzyka) z 1826 roku autorstwa Carla Gustawa Carusa. Obraz jest świetnym przykładem przeniesienia elementów realistycznych (harfa, wieże kościoła św. Elżbiety w Marburgu) oświetlanych przez światło księżyca w świat mistyczny poprzez wprowadzenie postaci anioła grającego na harfie. Muzyka jest łącznikiem między ziemią a niebem, co zostało zaakcentowane światłem. Temu służy mistrzowskie wykorzystanie przez artystę możliwości warsztatowych - techniki olejnej. Wystawa "Krajobraz Europy Chopina" to jedyna okazja w Polsce w 2010 roku, aby zobaczyć eksponat wypożyczony przez Galerie Neue Meister w Dreźnie polskiej instytucji.

 

Kuratorem wystawy jest Andrzej Holeczko - Kiehl

 

Wystawie towarzyszyć będą koncerty:

 • Chopin na pięciu kontynentach
  Koncert Marii Pomianowskiej i przyjaciół inspirowany tradycją muzyczną różnych kultur.
  9 stycznia 2011 / godz. 16.00 / Muzeum Śląskie /
  Godzinę przed koncertem spotkanie z kuratorem i bezpłatne oprowadzanie po wystawie.
  Bilety dostępne w przedsprzedaży w Magazynie Kulturalnym.
  Rezerwacja telefoniczna: 32 / 258 56 61?3, w. 390
 • Harfowy Nokturn
  22 stycznia 2011 / godz. 19.00 / Akademia Muzyczna /
  Koncert studentów klasy harfy prof. Helgi Storck.
  O godz. 16.00 spotkanie z kuratorem i bezpłatne oprowadzanie po wystawie w Muzeum Śląskim.
 • Karnawałowa muzyka czasów Chopina
  26 lutego 2011 / godz. 16.00 / Muzeum Śląskie /
  Koncert Katarzyny Dragosz i studentów klasy klawesynu
  Godzinę przed koncertem spotkanie z kuratorem wystawy i oprowadzanie po wystawie.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.