PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Historyczne kolonie i osiedla robotnicze w Sosnowcu

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
osiedla_robotnicze_plakat_komW Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej, 4 czerwca o godz. 17.00, odbędzie się wernisaż wystawy "Historyczne kolonie i osiedla robotnicze w Sosnowcu" przygotowanej przez Muzeum w Sosnowcu w 110. rocznicę nadania praw miejskich.

 

Intensywny rozwój przemysłowy Sosnowca w II połowie XIX w. sprawił, że miasto stało się dużym skupiskiem robotniczym. Wraz z budową nowych przedsiębiorstw wznoszono kolonie i osiedla robotnicze. Na terenie miasta istnieje blisko 50 tego typu założeń architektonicznych. Jest to budownictwo patronackie związane z konkretnymi zakładami przemysłowymi: hutami, kopalniami i przędzalniami. Najstarsze – osiedle Henryków – powstało już w I połowie XIX w., ostatnie zbudowano w latach 60. XX w. W czasie przebudowy Sosnowca w latach 70. XX w. zniszczeniu uległy niektóre osiedla. Większość domów z powodzeniem służy dzisiejszym mieszkańcom. Zdarzają się także osiedla modernizowane i remontowane, zachowujące indywidualny charakter, np. kolonia Ludmiła czy osiedla Walcownia i Betony, które po II wojnie światowej powiększono o nowe budynki wielorodzinne.

 

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Biblioteki Śląskiej. Wstęp wolny.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.