PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Teatr mój widzę

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Labiniec25 maja o godz. 14°°, w Bielskiej Galerii BWA, odbył się wernisaż wystawy prac Alexandra A. Łabińca Teatr mój widzę... - lalki i dekoracje z licznych przedstawień zrealizowanych w teatrach w Będzinie, Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Kielcach i oczywiście w Bielsku-Białej.

 

Alexander A. Łabiniec, przez 55 lat związany z Teatrem Lalek Banialuka, był wielostronnie utalentowanym artystą - malował, tworzył scenografię, reżyserował, organizował życie artystyczne, pisał poezje, a także poświęcał się pracy pedagogocznej wykładając na Uniwersytecie Śląskim i krakowskiej ASP. Przez wiele lat blisko współpracował również z telewizją, a zwłaszcza z ośrodkiem TVP w Katowicach, dla którego przygotowywał oprawę plastyczną programów kulturalnych i artystycznych, a także scenografię do przedstawień Teatru Telewizji.

 

W 1954 roku – po ukończeniu wydziału scenografii krakowskiej ASP – Alexander Łabiniec przyjechał do Bielska-Białej i zawodowo związał się ze sceną Banialuki. Do 1996 roku pracował tam na etacie, a w latach 1958 – 1962 był dyrektorem artystycznym Teatru. Wybierając Banialukę, Łabiniec wybrał konkretny typ teatru – teatr dla dzieci. Mówił: "Chciałem pracować dla tych małych ludzi. I byłem za to chwalony przez mojego dziekana – Karola Frycza, który mówił, że na tym polu też trzeba działać, coś zmieniać". Teatr lalek daje szerokie możliwości – pozwala odkrywać te rejony, które na co dzień są szczelnie zakryte. W swojej twórczości Łabiniec odwoływał się do malarstwa Wojtkiewicza, Malczewskiego czy Wyspiańskiego. Kiedyś wyznał: "Podobały mi się wieloznaczności. Ten świat wyłaniający się z kosmicznych mgieł i podążający donikąd. Powoli ulegałem magii ze świata...baśni".

 

W tym roku przypada druga rocznica śmierci tego wielkiego artysty, który w ciągu 55 lat pracy zawodowej zrealizował około 200 scenografii dla różnych teatrów i wyreżyserował ponad 50 widowisk teatralnych. Na wystawie w Bielskiej Galerii BWA można oglądać prace Alexandra Łabińca, które na trwale zapisały się w historii sztuki lalkarskiej.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.