PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Kazik Gąsior - Rzeźba

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
Kazik_Gasior_JazzOstatniego dnia maja, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, rozpocznie się wystawa prac Kazika Gąsiora – artysty od wielu lat mieszkającego poza granicami Polski, ale siłą rzeczy - z racji bytomskiego pochodzenia - nierozerwalnie związanego z naszym regionem. Wernisaż wystawy rozpocznie się 31 maja o godzinie 18:00. Jej komisarzem jest Iwona Mohl.

 

Zapowiadając wystawę organizatorzy piszą: "Na przestrzeni ostatnich 40 lat działalności twórczej, poszukiwania artystyczne Kazika Gąsiora ewoluowały. Jego rzeźby zmieniały formy, materiały i treści. W ostatnich latach zainteresowanie artysty skupiło się na pojęciu różnicy. Różnicy w relacjach, jakie zachodzą między dwoma przeciwstawnymi światami: drewno – kamień, kamień – drewno. Światy tak różne: jeden roślinny, drugi mineralny, jeden ciepły, przyjazny, drugi zimny i chropowaty, jeden pulsujący życiem, drugi martwy, bezwładny. Czasami w ten dialog wkracza też trzecia siła – bursztyn. Ten swoisty mediator, tajemnicza skamielina, która istnieje gdzieś pomiędzy środowiskiem roślinnym, a kamiennym, ma właściwości regulatora energii".

 

Kazik Gąsior, jak wspomniano wyżej, jest bytomianinem, ale od 30 lat mieszka na stałe w Paryżu. Ma za sobą około 200 wystaw indywidualnych i grupowych we Francji, Polsce, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Rosji i USA. Jest autorem wielu rzeźb monumentalnych, a jego dzieła istnieją w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.