PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Odbicia pamięci

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
Odbicia_pamieci_fot.Tomasz_Kielkowski_1Interesująco zapowiada się czwartkowe popołudnie ostatniego dnia maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. O godz. 16.30 w świetlicy muzealnej odbędzie się spotkanie "Ze starego albumu. Bytom AD 1933 na fotografiach Heinza Potyki", które będzie wstępem do zaplanowanego na godz. 17.00 wernisażu wystawy "Odbicia pamięci".

 

"Odbicia pamięci" to wystawa będąca wynikiem warsztatów z zakresu edukacji wizualnej Wizjer organizowanych w ramach projektu Akademii Orange. Uczestnicy warsztatów pracowali nad stworzeniem wyjątkowej mapy Bytomia, zestawiając fotografie sprzed lat z tymi zrobionymi przez siebie współcześnie. Wynik jest zaskakujący i godny obejrzenia. Czym są "odbicia pamięci"? Zdjęciami przechowanymi w archiwum, a dla nas dzisiaj niezwykłym dokumentem zmian architektury miasta oraz subiektywnym spojrzeniem na jego codzienność. Bytom widziany oczyma mieszkańców 70, 50 czy 30 lat temu różni się nieco od współczesnego. Co wówczas uważano za warte fotografowania? Jakie miejsca nigdy nie doczekały się tytułowego "odbicia pamięci"? Na te i inne pytania próbowali odpowiadać uczestnicy warsztatów.

 

Wystawa jest swoistą dokumentacją poszukiwań ducha miejsc, które wciąż są żywą tkanką miasta, ale na przestrzeni lat ulegały przekształceniom. To również prezentacja nowej topografii, wizualnego archiwum przestrzeni ważnych dla dzisiejszych nastolatków. Bo przecież to, co dziś istotne, za kilkadziesiąt lat zamieni się w niezwykle cenny dokument swoich czasów.

 

Wystawa potrwa do końca czerwca, a jej komisarzami są Anna Rak (MGB) i Agnieszka Lesz.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.