PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Srebrny skarb hutnika

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Srebrny_skarb_hutnika_1We wtorek, 22 maja o godzinie 17.00, rozpocznie się kolejna wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu: "Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego jako przykład kultu świętego".

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie wyobrażeń głowy świętego Wojciecha przedstawione na rewersach monet księcia seniora Bolesława Kędzierzawego (ok. 1121–1173). Monety znaleziono w 2006 roku podczas badań na stanowisku archeologicznym nr 8 w Dąbrowie Górniczej – Łośniu. Odkryto tam osadę produkcyjną pochodzącą z XI – XII/XIII wieku, związaną z wytopem srebra i ołowiu. W skład skarbu, nazwanego m.in. srebrnym skarbem hutnika, wchodziło prawie dwa kilogramy srebra, 1125 monet i naczynie szkliwione posiadające tę samą wielką wartość naukową, co monety.

 

Srebrny_skarb_hutnika_2Główny zrąb znaleziska stanowią jednak egzemplarze monet wybite za czasów panowania braci Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Jest też jedna moneta Bolesława III Krzywoustego oraz, pochodząca zapewne z XI wieku, "krzyżówka". Monety produkowano ze srebrnej blachy, poprzez wycinanie z nich krążków, na których tłokami wybijano awersy i rewersy. Głównym motywem rytowniczym na monetach są różnorodne wizerunki świętego Wojciecha, co świadczy o bogactwie wzorów stempli menniczych w ówczesnej Polsce.

 

O szczegółach odkrycia skarbu i dziejach postaci św. Wojciecha, tudzież Bolesława Kędzierzawego, a także o najstarszym hutnictwie rud srebra i ołowiu, opowiedzą, podczas otwarcia wystawy, goszczący z wykładem dr Dariusz Rozmus i mgr Joanna Tokaj.

 

Wystawa prezentowana będzie do 24 czerwca.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.