PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Katowice miastem ogrodów rozkoszy ziemskich

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
Szymanowska1Zamknięty w Małej Przestrzeni Galerii BWA w Katowicach "Raj duszny" Karoliny Szymanowskiej to atmosferycznie duszna i moralnie bezduszna wystawa. Przed jej oficjalnym udostępnieniem dla gości, 26 kwietnia o godzinie 18:00, nastąpiły wernisażowe formalności. Wydarzenie było tym donioślejsze, iż ekspozycja jubilerskich drobiazgów jest częścią większej "Drobnostki". Drobnostka, rzecz jasna, łatwa i prosta nie jest. Diabeł tkwi w szczególe. Ogólna koncepcja szerszego kontekstu sprawy zakłada zmiany sposobu myślenia o przestrzeni na poziomie całego społeczeństwa. Projekt obejmuje szereg działań zaplanowanych na rok 2012, którego kalendarium wydarzeń - wystaw, projekcji, paneli dyskusyjnych, performanców, spotkań i akcji w mieście - dopiero poznamy. Celem prowokacji BWA jest stymulowanie i przekształcenia najbliższego otoczenia. Do zmian doprowadzić ma zbudowanie wspólnej płaszczyzny zbliżenia sposobu myślenia artystów i społeczności lokalnej. Tylko poprzez zrozumienie (bo po innych wartościach, jak piękno, trudno dziś wnioskować i klasyfikować) można poznać sztukę. "Raj duszny". Raz, proszę!

 

 

Duszny raj
Szymanowska3Na Alei Korfantego jest katowicka galeria drzew, którym nie wolno rosnąć. Rajski ogród bonsai wynajduje swoje źródło w nabożnym Piśmie (nie Świętym) o zawrotnym (w głowie) tytule: "Raj duszny". Modlitewnik Biernata z Lublina - polskiego pisarza doby renesansu, służy kontemplacji i inspiracji. Artystkę nic tak nie pobudza do artystycznego działania, jak tekst wyjęty spoza autorskiego prawa. Ponieważ za dużo się naczytała Markiza de Sade'a, odrobinkę się zagalopowała. Jej twórcze poczynania zmierzają do destrukcyjnego eksperymentowania z cierpieniem w tle. Nieustanne poszukiwania przyjemności zwieńczają uzależniające podłości. Potrzeba adrenaliny i skrzywdzenia domaga się doskonalenia technik zniewolenia. Charakter prac wynika z kolejnych dawek ryzyka, które wywołują napięcie. Bez niego kreatorkę ogarnia nuda. Z fascynacji do narzędzi torturowania zaprojektowała i skonturowała współczesne wersje przyrządów z funkcją uatrakcyjnienia wszelkiego doznania. Jak boli, to dobrze. Znaczy, że żyjesz. Im bardziej tym lepiej, mocniej, głębiej... Święci asceci poddawali się różnym próbom wytrzymałości, by wznieść się ku wyżynom. Paradoksalnie, zniszczenie miało to służyć wyzwoleniu. Taka forma umilania sobie życia, zadając ciału ból, przynosi duszy ukojenie – "Raj duszny".

 

 

Szymanowska7Nie chodź boso! Załóż buty, które uwierają...
Umęczeni, upiększeni... Drodzy panowie i panie, bolesna estetyka prac wynika z kalekiego piękna cywilizacji. W kulturze zachodzi proces dyscyplinowania ciała. Narzucane mu ograniczenia z czasem stają się modne. Dyktowane kanony obowiązujących powszechnie wzorców estetycznych zmieniają nasze naturalne proporcje. Zwyrodnień wynikających z pogoni za doskonałością jest pełna oferta. Po długim procesie emancypacji nadal nie jesteśmy w stanie wykorzenić zwyczaju poddawania się torturom, za które obecnie trzeba słono płacić. Gotowi na wszystko, by wyglądać jak trzeba, odmawiamy sobie chleba. Błogie sławieństwo ciała i kult materii to nasz współczesny błogo (trwoniony) stan. Poświęcone i namaszczone body building jest manifestem modyfikacji osobistej prezentacji. "Raj duszny" zatamował dopływ powietrza i krwi do mózgu. Wskutek ucisku bardziej podatnymi jesteśmy na bodźce zmysłowe. Tortury służyły (i nadal służą) różnym funkcjom społecznym, estetycznym i seksualnym. Nadzorować i karać! Zadawanie bólu jest wyrazem władzy, poczucia winy bądź formą rozładowania negatywnych emocji. Nieustanne zmaganie się z własną cielesnością jest naszą codziennością

 

Karolina Szymanowska "Raj duszny", Mała Przestrzeń Galerii BWA w Katowicach, 26.04 – 27.05.2012;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.