PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Waldemar Pieczko i jego twórczość

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

pieczko3Do końca stycznia przyszłego roku Muzeum Śląskie przedstawia prace Waldemara Pieczko. Artysta urodził się w 1939 roku w Zabrzu, w rodzinie górniczej. Swoje umiejętności plastyczne rozwijał, uczestnicząc w latach 1957-1961, w zajęciach Ogniska Plastycznego, w którym w tajniki sztuki wprowadzali go między innymi malarka Krystyna Jędrzejowska-Nowakowa i grafik Kazimierz Kandefer.

 

Waldemar Pieczko to przede wszystkim piewca miejsca, w którym się urodził. To typowy "mistrz małej ojczyzny" oraz kronikarz i komentator obyczajowości Ślązaków, świadomie wykorzystujący groteskę w celu uniknięcia zbędnego sentymentalizmu. Najczęstszym tematem jego obrazów są fragmenty rodzinnego Zabrza oraz Gliwic, czy Rudy Śląskiej. Urokliwe wizerunki zabytkowych kamienic i fragmenty robotniczych dzielnic wykonane w konwencji naiwnego realizmu nabierają w przedstawieniach Pieczki zupełnie innego charakteru. Budynki zdają się być wyalienowane z otoczenia, zarówno przez kolorystykę, jak i specyficzną kompozycję oraz sprawiają wrażenie, że autor używa obiektywu aparatu fotograficznego - tak zwanego "rybiego oka", gdyż centralny element zdaje się być bardziej przybliżony do odbiorcy i mocniej wyartykułowany. To wszystko składa się na to, że miejsca, zdawałoby się wszystkim dobrze znane, stają się bajkowe i odrealnione, a w efekcie są zupełnie różne od tego, co postrzegamy w codziennym doświadczaniu.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.