PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Skarby wieków średnich

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Niezwykłą ekspozycję wczesnośredniowiecznej i średniowiecznej biżuterii, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, na której prezentowane są ozdoby ze złota, srebra, brązu, miedzi, szkła i kamieni półszlachetnych, zachwycające formą i kunsztem wykonania, prezentuje do końca stycznia przyszłego roku Muzeum Śląskie.

 

ZausznicaObok prostych kabłączków skroniowych zdobiących w wiekach średnich nakrycia głowy i włosy kobiet można podziwiać wyeksponowane - niczym w eleganckim sklepie jubilerskim - piękne, misternie zdobione zausznice (kolczyki), pierścionki, bransolety, zawieszki, krzyżyki, dzwoneczki, a także naszyjniki i kolie. Wystawę uzupełniają ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć.

 

Częścią ekspozycji jest skarb odkryty w miejscowości Borucin w woj. kujawsko-pomorskim, w którego skład wchodzi między innymi masywny łańcuch o zakończeniach uformowanych w stylizowane zwierzęce główki, bogato dekorowana kaptorga, ozdobiona na awersie motywem "drzewa życia", wykonanym z filigranu oraz ozdobne masywne paciorki. Osobne miejsce na wystawie zajmują ozdoby oraz skarb z Lasowic, na co dzień prezentowane i przechowywane w śląskich i zagłębiowskich placówkach muzealnych i badawczych.

 

Prezentowane zabytki pochodzą z archeologicznych badań wykopaliskowych na cmentarzyskach, osadach, grodziskach oraz z przypadkowych znalezisk. W większości są to unikalne wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, prawdziwe dzieła sztuki wczesnośredniowiecznego rzemiosła artystycznego, których produkcja wymagała zaawansowanych umiejętności i olbrzymiej wiedzy jubilerskiej.

 

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z archeologicznych badań wykopaliskowych na cmentarzyskach, osadach, grodziskach i z przypadkowych znalezisk dokonanych w czasie ostatniego stulecia. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2011 roku.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.