PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zmienianie świata w teatr

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
Zmienianie_swiata9Jak wyglądałby świat, gdybyś to Ty go stworzył? Jak wygląda świat, który tworzysz? Codziennie wchodzisz na scenę życia i grasz swoją rolę. Za kulisami trwają przygotowania. Zakładasz kostium, nakładasz makijaż, podkładasz głos, kładziesz i kładziesz...W końcu wychodzisz na pokaz. Scenografia i warunki pogodowe ducha bywają zmienne. Przybierasz odpowiedni wyraz maski, uzbrajasz się w potrzebne rekwizyty i stawiasz pierwsze kroki. Choreografia nie jest skomplikowana: praca-dom, dom-praca, czasem spacja. Znasz to na pamięć. Twój ruch nie wymaga namysłu - jest rytuałem. Gestykulacja i mimika rzeźbią społecznie wyćwiczone ciało. Od nieustannego marudzenia bądź uśmiechu robią Ci się zmarszczki. Utożsamiasz się z rolą, stając się tym, kogo grasz. W następującej kolejności: budujesz, remontujesz, urządzasz... swój świat.

 

 

Teatr w budowie

Teatr jest taki, jakim uczynili go sobie ludzie. Jest konieczną i niezbywalną instytucją, jak kościół czy szkoła. Stanowi osobliwe, jedyne i niepowtarzalne doświadczenie. Każde miasto stworzyło sobie teatr na swoją miarę, co oznacza, że nałożyło własną formę życia na inną, sztuczną rzeczywistość. O jej autentycznym kształcie decyduje poczucie bycia sobą. Człowiek od zarania szuka dla siebie miejsca i sposobu wyrazu. W starożytności uciekał (się) do leśnych gajów na magicznych wzgórzach, gdzie w zgodzie z ideą sztuki antycznej zachwycał się naturą. Spektakle zaczynały się o wschodzie, a kończyły o zachodzie słońca. Naturalny rytm wyznaczał harmonię życia pełnego idei. Średniowiecze zamurowało szeroki horyzont ciasną mistyką, którą człowiek renesansu sprowadził na ziemię. Nabożne misterium, pozbawione przyczynowo - skutkowych związków, miało charakter symboliczny i alegoryczny. Symultanicznie przedstawiana wieczność zawierała w sobie całą historię zbawienia. Podczas gdy ugruntowaną pozycję niezłomnie zajmowała (bezceremonialna, niecenzuralna, swawolna, frywolna i często wulgarna) kultura ludowa, która (jadowitym i soczystym żartem) dosadnie trafiało Zmienianie_swiata72w barbarzyńskie gusta, kościół dramatyzował. Odrodzeniem z wiecu dramatycznej liturgii był klasyczny wzór i dworska etykieta. Pojawienie się młodego mieszczaństwa, czerpiącego zyski z nowoczesnej produkcji, oznaczało demokratyczne wchłonięcie nowobogackiej chałtury i zdeklasowanej elitarności. Eklektyczna sztuka dnia dzisiejszego ma charakter eksperymentu i rekonstrukcji, których przedmiotem jest wrażliwość człowieka. Współczesny teatr jest muzealny i awangardowy zarazem, czego dowodem jest wystawa "Zmienianie świata?", którą można oglądać w Centrum Scenografii Polskiej - Oddziale Muzeum Śląskiego z siedzibą w CKK w Katowicach - do 12 lipca. W przestrzeni teatru - wystawy eksponowane są nowe obszary rozwinięcia idei sceny, którą staje się miasto.

 

Miasto z teatrem w tle

Kuratorka wystawy, Agnieszka Kołodziej – Adamczuk, stawia pytanie: czy możemy zmienić siebie i świat? Sama twierdzi że nie, jednak odpowiedź, na szczęście, pozostawia widzom. Prezentując wychodzenie teatru do przestrzeni miejskiej stara się przekonać siebie i innych, że pomimo całej bezradności człowieka zawsze będzie usiłował on zabrać głos i wyrazić swoja myśl o świecie. Zwiedzający obserwują, jak teatr (wychodząc na ulicę, by zająć głos w społecznej dyskusji) zmienia krajobraz miast. Nawiązując do rozwiązań najsłynniejszych twórców ostatnich 10 lat, pani Agnieszka wskazuje, że w zasadniczy sposób wpłynęły one na odbiór i kreowanie teatru... Ale czy świata? Współczesna, zróżnicowana praktyka artystyczna, odznaczająca się dekonstrukcyjnym i niekonwencjonalnym sposobem wymowy, odkryła na nowo plener. Pod gołym niebem sięga archaicznych początków i znacznie rozszerza swoje sensualne możliwości. Wielość stosowanych perspektyw i języków prowadzi wyrafinowaną grę z widzem, który nie tylko ogląda, ale uczestniczy w niej. Pod względem użytych środków (elektronicznych mediów i nowej techniki reprezentacji) teatralne widowiska multiplikują, wirtualizują i intensyfikują rzeczywistość. Teatr zdolny wykorzystać dowolną przestrzeń może zaistnieć wszędzie.

 

Zmienianie_swiata12Gdzie jest teatr?

Teatr jest w kopalni, stoczni, fabryce, pawilonie, hali, na dworcu, barce, chodniku... W Legnicy "Hamlet, książę Danii" odkrywa miasto na nowo, a (wy)twór "Made in Poland" odsłania jego brutalność. Jacek Głomb i Małgorzata Bulanda sprawiają, że ruiny ożywają. Odzyskując zapomniane miejsca na planie miasta, tworzą teatr społecznie potrzebny. Podobnie spektakl "H." według Shakespeare'a, w reżyserii Jana Klaty, zrealizowany w przestrzeni hali Stoczni Gdańskiej, pozwala rozliczyć się z trudnym spadkiem - statkiem przeszłości. Teatr na Barce to "Miasto Możliwe". Autorki tej koncepcji - Martyna Groth i Katarzyna Zawistowska - zainspirowane koegzystencją wody i urbanistyki, umieściły mobilną scenę na łódce. Celem było ukazanie mieszkańcom Gdańska i Tczewa ich kulturowego zalania. Z nadbrzeżnych wraków - zabytków - schodzimy do stolicy, gdzie samotny wobec żelaza i stali "Macbeth" Grzegorza Jarzyny mierzy się z kolejnym dziedzictwem kultury. Koordynacją ruchów, ekranowych obrazów, słuchawkowych dźwięków czy punktowego światła, zdaje się być głównym bohaterem kina akcji w 3D rozrywanego w Warszawie. Wybrane zjawiska i przykłady działań artystycznych w przestrzeni miasta dopełnia "Łaźnia Nowa" Bartosza i Małgorzaty Szydłowskich w Nowej Hucie. Popularyzuje ona i mobilizuje do tworzenia teatru kształtowanego przez okolicznych mieszkańców. Zapraszani są widzowie chętni przekroczyć granice teatru i życia, by doświadczyć prawdziwej socjo-dramy. Tak więc zapraszam!

 

"Zmienianie świata?", Centrum Scenografii Polskiej, Centrum Kultury Katowice , 18.04.2012- 12.07.2012;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.