PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Broń i barwa dawniej i dziś

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy
MGB-Bron_i_barwa_dawniej_i_dzis_3Impulsem do powstania wystawy "Broń i barwa dawniej i dziś" była chęć pokazania ciekawego i unikatowego zestawu militariów, które są w posiadaniu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz członków i sympatyków Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy (SMDBiB). Przygotowanie takiej wystawy to kilka miesięcy pracy – dobór eksponatów według klucza przyjętego przez kuratora, gromadzenie i wypożyczenia oraz (najbardziej chyba czasochłonne) przygotowanie katalogu do wystawy. Efekt tych prac oglądać będzie można w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 27 kwietnia br.

 

Dlaczego warto wystawę zobaczyć? Pokazany zbiór militariów polskich i obcych obejmuje okres od czasów prehistorycznych, poprzez wczesne średniowiecze aż po wiek XX. Do najstarszych zaliczamy brązowe miecze (epoka brązu), nowsze – z okresu średniowiecza – są groty strzał, włóczni, topory i miecze, a najnowsze eksponaty to broń biała – szable i pałasze oraz broń palna krótka MGB-Bron_i_barwa_dawniej_i_dzis_1(pistolety skałkowe i kapiszonowe) i długa (arkebuzy, strzelby kapiszonowe – myśliwskie) oraz mundury i dokumenty. Spora część broni, szczególnie białej, to taka, którą w różnych okresach naszej historii posługiwał się żołnierz polski. Niespotykane i trudnodostępne w zbiorach prywatnych i muzealnych są militaria japońskie. Zwiedzający wystawę będą mieli zatem wyjątkową okazję zobaczenia zbroi samurajskiej z XVIII wieku oraz elementów uzbrojenia samurajskiego. Spośród wartych uwagi eksponatów na wystawie zobaczyć można wiele mundurów i ich części: oficerskie mundury wieczorowe, kolekcję rogatywek, kapelusze podhalańskie, peleryny. Interesujący zestaw pamiątek wojskowych stanowią również militaria papierowe: świadectwa szkół i kursów wojskowych, dokumenty stwierdzające mianowanie na wyższy stopień wojskowy, nadania odznak i odznaczeń, pocztówki o tematyce wojskowej, wśród których wiele pochodzi z początku XX wieku.

 

"Chyba po raz pierwszy w polskim muzealnictwie i kolekcjonerstwie zaprezentujemy dwa zestawy mało znanych militariów obcych: zestaw odznak niemieckich związków kombatanckich działających do 1914 roku w różnych miejscowościach Śląska i Pomorza oraz zbiór kilkudziesięciu kufli rezerwistów" – mówi kurator wystawy, dr Wojciech B. Moś. "W cesarskiej armii niemieckiej, przed I wojną światową, żołnierz odchodzący do cywila, po odbyciu służby wojskowej, otrzymywał na pamiątkę ozdobny kufel z wizerunkami różnych symboli nawiązujących do historii i tradycji jego jednostki. Ciekawostką jest, że na życzenie żołnierza można było zamiast kufla dostać ozdobną fajkę. Kufle (i fajki) nie są bezimienne. Oprócz daty służby, numeru i nazwy jednostki, na każdym z nich znajduje się stopień wojskowy oraz nazwisko rezerwisty. Jest wśród nich wiele o polskim brzmieniu".

 

MGB-Bron_i_barwa_dawniej_i_dzis_2Miłośnicy tematu znajdą na wystawie militaria imienne, wśród których warto wymienić kurtkę gen. bryg. Jana Sadowskiego oraz pamiątki osobiste po gen. Walentym Peszku. Generał Sadowski był między innymi dowódcą 23. Dywizji Piechoty oraz dowódcą Grupy Operacyjnej "Śląsk" w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Natomiast generał Peszek, w okresie międzywojennym, służył w wielu jednostkach, a w Kampanii Wrześniowej dowodził 86. Pułkiem Piechoty. Był zastępcą dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino, gdzie był ciężko ranny.

 

"Cała wystawa, w swoim zamyśle, jest opowieścią o militariach na przestrzeni wieków i trudno wybrać tu jakiś jeden sztandarowy eksponat czy nawet zestaw eksponatów. Staraliśmy się naszym gościom pokazać jak najwięcej, jak najciekawszych rzeczy i faktów związanych z militariami. Tym bardziej warto samemu wybrać się do Muzeum i przekonać co jest najbardziej frapujące dla każdego indywidualnie" – zapraszają organizatorzy. Jednym z celów (zarówno Muzeum, jak i Stowarzyszenia, które jest współorganizatorem wystawy) jest upowszechnianie wiedzy w zakresie dawnych militariów polskich i obcych. Zatem proponowana wystawa wpisuje się w działalność statutową obu organizacji, a zwiedzającym daje możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zainteresowań w tematyce militariów.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 kwietnia o 17.30 – a samą wystawę zwiedzać będzie można do 1 lipca. Czas płynie jednak szybko...

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.