PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Dokąd prowadzi Droga św. Jakuba?

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

WYSTAWA_Szlaki_pielgrzymkowe_lzakw_4Od 9 grudnia Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę "Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków. Od Góry Św. Anny po Santiago de Compostela". Zwiedzający będą mogli się natknąć na zagadkowe muszle umieszczone na kamiennych słupach - to symboliczna Droga św. Jakuba, która zaprowadzi gości Muzeum Śląskiego na ekspozycję prezentującą ważne dla Ślązaków sanktuaria Europy.

 

Droga św. Jakuba oraz jej cel - wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela - posiadają unikatową wartość kulturową. Istniejący od ponad tysiąca lat, jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, przez lata był także ważnym czynnikiem poszerzającym wiedzę człowieka, pozwalał bowiem poznać nowe środowisko, obyczaje, regiony i ich kulturę. Jak ważna jest rola szlaków pielgrzymkowych, świadczą słowa Johanna Wolfganga Goethego: "Drogi św. Jakuba ukształtowały Europę".

 

Symbol muszli, od prawie dziesięciu wieków, wskazywał drogę pątnikom zmierzającym do grobu św. Jakuba. Wśród pielgrzymów znajdowała się wcale niemała grupa Ślązaków. O ich bogatej tradycji pątniczej świadczyło to, iż można było ich spotkać nie tylko oddających cześć w Piekarach Śląskich, Częstochowie, na Górze Św. Anny czy w Wambierzycach lecz także w sanktuariach w Ziemi Świętej oraz Wiecznym Mieście.

 

Wystawa "Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków. Od Góry Św. Anny po Santiago de Compostela" dowodzi, iż mamy do czynienia ze zjawiskiem nadal bardzo żywym i ważnym w kształtowaniu świadomości kulturowej Eropejczyków. Na ekspozycji w Muzeum Śląskim zgromadzono obszerny zbiór różnorodnych materiałów drukowanych, modlitewników, wyrobów rzemiosła artystycznego, pamiątek udziału w pielgrzymkach, które są dowodem siły tradycji pątniczej istniejącej w tej części Polski i Europy. Zwiedzający będą mogli zebrać własną kolekcje pieczątek będących pamiątką z poszczególnych miejsc pątniczych prezentowanych na ekspozycji w paszporcie pielgrzyma, który otrzyma bezpłatnie każdy ze zwiedzających wystawę. A dla dzieci przewidziano wirtualną podróż po szlakach pielgrzymkowych Europy.

 

Wystawie towarzyszyć będą spotkania dotyczące leśnych kościołów na Śląsku (13 styczeń) oraz pielgrzymowaniu (10 luty).

 

Patronat nad wystawą objęła Ambasada Królestwa Hiszpanii.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.