PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Architektura synagogalna na Górnym Śląsku

  • Dodano:
  • Kategoria: Wystawy

Slask_na_poziomieW ramach cyklu spotkań, przybliżających historię i sztukę Górnego Śląska, Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza 1 grudnia na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone synagogom naszego rejonu.

 

Wiek XIX był okresem gospodarczej prosperity i rewolucyjnych idei. Nie pozostało to bez wpływu na judaizm, w ramach którego toczyły się spory wokół asymilacji i definiowania własnej tożsamości, narastały konflikty ortodoksów i reformowanych. Nieistniejące już w większości synagogi regionu górnośląskiego (Karniów, Bielsko, Gliwice, Katowice, Bytom, Opole, Kluczbork) ukazane zostaną w szerokim europejskim kontekście kanonów architektury synagogalnej i jej wybitnych przykładów z Hamburga, Kolonii, Berlina, Wrocławia, Kassel, Wiednia, Budapesztu.

 

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Ewa Chojecka. Początek o godzinie 18:00 w Muzeum Śląskim.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.