PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Wystawy

W czwartek, 19 października, w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy "Interwencje. Przestrzeń, pamięć, czas". To efekt rezydencji trzech artystów zaproszonych do udziału w projekcie "Kulturatrium".

"Kulturatrium" to projekt obejmujący współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: województwa śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hauts-de-France, realizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas rezydencji artystycznej, która miała miejsce w październiku 2016 roku, troje artystów – Frauke Dannert (Niemcy), David Leleu (Francja) i Michał Smandek (Polska) – przygotowało prace, które łączy próba konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów.

Czytaj więcej...

Studencka Grafika Roku

 • Dodano:
 • Autor: RS
 • Kategoria: Wystawy

Od 20 października do 10 listopada w Rondzie Sztuki trwać będzie wystawa pokonkursowa "Studencka Grafika Roku", będąca przeglądem nagrodzonych i wyróżnionych prac w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Konkurs, zorganizowany po raz pierwszy, adresowany jest do studentów ASP w Katowicach.

Założeniem konkursu jest prezentacja dorobku studentów w zakresie szeroko rozumianej grafiki artystycznej. Główną jego ideą jest wyróżnienie najciekawszych prac graficznych, które powstały w aktualnym roku akademickim. Zgodnie z regulaminem do konkursu mogły być zgłaszane prace realizowane zarówno w tradycyjnych technikach graficznych, jak również takie, które są efektem zastosowania programów komputerowych lub są rezultatem eksperymentów multimedialnych, np. związanych z fotografią lub dyscyplinami jej pochodnymi. Prezentacji podlegają prace zgłoszone do konkursu i zakwalifikowane przez komisję złożoną z pracowników katowickiej uczelni.

Czytaj więcej...

Portrety Ryszarda Kalamarza

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

Papierowy księżycW najbliższy piątek, 13 października, w Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej rozpocznie się wystawa malarstwa polskiego portrecisty Ryszarda Kalamarza. Artysta urodził się w Przemyślu, studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od początku lat 80. mieszka w Rybniku.

Zafascynowany światem baletu i teatru w końcu lat 80. stworzył cykl obrazów przedstawiających tancerki. Jego ulubionym motywem są postaci należące do tego właśnie świata. Malarz w charakterystyczny dla siebie sposób łączy rzeczywistość, fantazję i elementy czysto abstrakcyjne, tworząc przestrzeń dla własnej opowieści odbiorcy. W jego pracach znajdujemy zarówno rys współczesny, jak i klimat obrazów dawnych mistrzów.

Czytaj więcej...

Joanna Helander. Archiwum otwarte

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

Fot. Barbara Kubska wystawa Joanna Helader Archiwum Otwarte 04Od 13 października Fundacja Kultura Obrazu zaprasza na wernisaż wystawę fotografii "Joanna Helander. Archiwum otwarte". Wernisaż rozpocznie się w piątek (13 października) o godzinie 18.00 w siedzibie fundacji przy ul. Kordeckiego 2 w Katowicach. W wydarzeniu udział weźmie m.in. Joanna Helander i szwedzki reżyser Bo Persson.

Wystawie towarzyszyć będą pokazy filmów dokumentalnych Kina Koszyk w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ponadto zaprezentowana zostanie praca Barbary Kubskiej, która poddała archiwum Joanny Helander interpretacji. Jej pracę "Projekt: archiwum" można oglądać w Galerii Wertykalnej ASP w Katowicach (ul. Raciborska 50) do 17 listopada w ramach wystawy zbiorowej "Prześwietlenie".

Czytaj więcej...

No comment

 • Dodano:
 • Autor: ZPAF
 • Kategoria: Wystawy
ZawadzkaDzisiaj o godzinie 18:30 w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski rozpocznie się wernisaż fotografii Ewy Zawadzkiej "No comment".

Ewa Zawadzka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach. Przez wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljublanie i Miscolcu. Pisała o grafice oraz brała udział w konferencjach i międzynarodowych spotkaniach graficznych. Od 2002 roku twórczość Zawadzkiej skupiła się na malarstwie pozwalającym na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.