PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Magiczny Realizm w Zamku w Będzinie

 • Dodano:
 • Autor: MZB
 • Kategoria: Wystawy

magiczny realizm 1Od wtorku, 11 lipca, w historycznych i surowych wnętrzach Zamku w Będzinie oglądać można wystawę malarstwa twórców Magicznego Realizmu.

Możemy na niej zobaczyć prace współczesnych polskich malarzy, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Tomasza Pietrzyka, Jacka Yerki, Artura Kolby, Jarosława Jaśnikowskiego czy Jacka Szynkarczuka.

Czytaj więcej...

Fotografia otworkowa Leszka Wyrzykowskiego

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

AB Fotografia otworkowa 4Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie – zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego wykonane są samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów. W lipcu będzie można je zobaczyć w bytomskiej Galerii na Poziomie.

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

Czytaj więcej...

"Eurydyka – Pieta". Przekrojowa wystawa prac Brachy L. Ettinger

 • Dodano:
 • Autor: MŚ
 • Kategoria: Wystawy

Eurydice The Graces Demeter 2006-2012Od 7 lipca do 2 września w Muzeum Śląskim czynna będzie pierwsza w Polsce indywidualna i przekrojowa wystawa urodzonej w 1948 roku w Tel Awiwie Brachy L. Ettinger. Artystka jest przedstawicielką tzw. drugiego pokolenia, córką ocalałych z Holocaustu polskich Żydów. Uważana jest obecnie za jedną z wiodących postaci Nowego Malarstwa Europejskiego. Współorganizatorem wystawy jest Uniwersytet Śląski.

Na eskpozycji "Eurydyka – Pieta" prezentowane będą prace z ostatnich trzech dekad jej twórczości, nawiązujące do motywu straty i miłości w kontekście okrucieństw wojny i pamięci o tragedii Holocaustu.

Dzieła artystki pokazywane były m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum KIASMA w Helsinkach, ICA w Bostonie, National Museum for Women in the Arts w Waszyntonie, Whitechapel w Londynie, Art Gallery of New South Wales w Sydney, Villa Medici w Rzymie, Stedelijk Museum w Amsterdamie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Czytaj więcej...

Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

 • Dodano:
 • Autor: MZ
 • Kategoria: Wystawy

kajkoikokosz plakatW środę, 5 lipca o godzinie 13.00, w Pałacu Mieroszewskich zostanie otwarta wystawa czasowa "Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia". Ekspozycja powstała w skansenie "Grodzisko w Sopocie", oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jej zadaniem jest połączenie nauki z zabawą poprzez zestawienie ilustracji z kultowego dzieła Janusza Christy z wybranymi eksponatami muzealnymi, których wizerunki można odnaleźć na kartach komiksu. Podczas otwarcia ideę wystawy i historię jej powstania przybliży gościom kurator z gdańskiego Muzeum, a następnie najmłodsi będą mogli zająć się pokolorowaniem scen z udziałem Kajka, Kokosza i innych postaci znanych z komiksu.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty wakacyjne dla dzieci "Budujemy Mirmiłowo", podczas których dzieci zapoznają się m.in. z tajnikami budowy i funkcjonowania średniowiecznego grodu obronnego w krótkiej prezentacji multimedialnej, samodzielnie wykonają z prostych materiałów modelarskich własną wersję Mirmiłowa – grodu księcia Mirmiła bronionego dzielnie przez dwóch wojów: Kajka i Kokosza.

Czytaj więcej...

"Malowane Zalipie" w Pałacu Mieroszewskich

 • Dodano:
 • Autor: /informacja nadesłana/
 • Kategoria: Wystawy

Zalipie A3 www2W Muzeum Zagłębia w Będzinie zagościła wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie zatytułowana "Malowane Zalipie". Zalipie to miejscowość położona na równinie Powiśla Dąbrowskiego, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Osobliwością Zalipia i kilku osad jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne kwiaty.

Charakterystycznymi motywami kwiatowymi pokryte są domy mieszkalne, studnie i budynki gospodarskie, a także siedziba straży pożarnej czy dom parafialny. Na wystawie dokumentującej malowany świat Zalipia zaprezentowana została kolekcja malowanek, wycinanek, ceramiki, plastyki obrzędowej oraz kobiecy strój ludowy z Powiśla Dąbrowskiego.

Czytaj więcej...

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze.

Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki. Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.