PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sztuka dla lepszego życia

Tychy sztukadlalepszegozyciaRealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia zbliża się ku końcowi. 21 listopada 2017 odbędzie się podsumowująca działanie debata z udziałem kuratorów i twórców. Wcześniej, tego samego dnia, nastąpi odsłonięcie kolejnej z przygotowanych w mieście prac – tym razem będzie to pomnik autorstwa Łukasza Surowca. Twórca, nawiązując do rzeźby znajdującej się na osiedlu A i przedstawiającej przodownicę pracy – murarkę, zaproponował stworzenie jej kopii i osadzenie w przestrzeni Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Odsłonięcie pracy planowane jest na godzinę 14.00. Wówczas przed Galerią Strefart (ul. Fabryczna 2) odkuwana będzie artystyczna realizacja Łukasza Surowca. Twórca, kuratorzy oraz współpracujący z Muzeum Miejskim przedstawiciele Galerii porozmawiają o pracy ze zgromadzonymi dziennikarzami i widzami.

"Kopia przodownicy pracy" Łukasza Surowca bazuje na znajdującej się na osiedlu A w Tychach rzeźbie autorstwa Stanisława Marcinowa z 1955 roku. Dzieło Surowca zostaje przeniesione w przestrzeń Strefartu i jest przykładem przechwycenia (detournement), użycia ready-made, w celu wydobycia nowego, innego znaczenia – podkreśla Stanisław Ruksza, jeden z kuratorów projektu "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia". Oryginalna rzeźba Lukasz Surowiecmurarki związana jest z początkami socjalistycznego miasta. Wpisuje się w powszechną wówczas tendencję heroizacji budowniczych nowej Polski – robotników. Projekt Surowca nawiązuje tym samym do wielkiej budowy miasta Tychy.

Realizacja nawiązuje zmian zarówno w procesie funkcjonowania miasta, jak i samej pracy. Tyskie malowidła i rzeźby robotników, wywołują skojarzenia z pracą rąk. Obecnie na Górnym Śląsku, w dobie prymatu usług oraz stawiania na innowacyjność, jest ona wypierana, znika tradycja pracownicza, związkowa – dodaje Ruksza. "Pomnik przodownicy pracy" w nowej lokalizacji staje się jednocześnie pomnikiem ekonomicznych przemian od głębokiego socjalizmu po głęboki kapitalizm. Zabieg artysty pokazuje nie tylko oś przemian robotniczego miasta, ale też drogę od oryginału po jego kopię wraz z jej ekonomicznym wymiarem. Socrealistyczne rzeźby przodowników wykonane są z wapiennego, zbrojonego betonu - najtańszego na tamte czasy odlewniczego tworzywa. Kopia jest wykonana podobnie - z żywicy wypełnionej styropianem i pianką (współcześnie najtańszy materiał rzeźbiarski).

21 listopada 2017 odbędzie się także debata Sztuka dla lepszego życia podsumowująca realizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt. Jej gośćmi będą kuratorzy działań artystycznych: Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza, zaangażowani artyści: Iza Rutkowska, Paweł Ryżko i Łukasz Surowiec oraz dyrektor Muzeum: Aleksandra Matuszczyk. Rozmowę poprowadzi Tomasz Nawrocki. Uczestnicy porozmawiają o społecznej perspektywie realizacji artystycznych, o współczesnej roli sztuki, a także o tym, jak w swoich pracach twórcy oddają historię miasta i losy jego mieszkańców.

Debata rozpocznie się o godzinie 18.00 w Dawnej Młótowni przy ul. Katowickiej 9. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.